Започна сезонът на берекета за мюсюлманите. "Заедно с нощта Регаиб настъпват трите благословени месеца. Честити и благословени да са за всички мюсюлмани, които търсят мъдростта, милостта и напътствието на Аллах", написа във Фейсбук председателят на Висшия мюсюлмански съвет Ведат Ахмед.
Думата "регаиб" произлиза от арабското рагибе, означаващо „желан дар“. Според мюсюлманския календар нощта на 11 срещу 12 януари е началото на трите благодатни месеца Реджеб, Шабан и Рамазан. Тази година те приключват на 10 април, когато е първият ден на Рамазан байрам.
По неофициални данни, в София живеят около 90 000 мюсюлмани от различни етноси, каза за БТА районният мюфтия на София Бейхан Мехмед, пояснявайки, че в „Баня башъ“ джамия се е провела специална празнична програма за Регаиб. В тази нощ мюсюлманите отправят молитви, четат откъси от Корана, организират празнични програми в джамиите, по домовете в по-тесен домашен кръг, споделят радостта от празника, разказа мюфтията.
Духовникът пожела: „Всички да бъдем здрави, и най-вече тази година отправяме молитви към Всевишния войните по света да приключат, в Украйна и ивицата Газа да няма повече жертви, да не пострадат невинните граждани в никоя част на земното кълбо“.
Според мюсюлманите в трите благодатни месеца „са скрити“ специални дни, през които благодатта и милостта на Господ е още по-щедра и Tой приема всички молитви, които са отправени към Него.
Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..
Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя..