Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят “Българи от по-по-ново време“ в Уимбълдън

Снимка: bgben.co.uk

Българската самодейна театрална трупа в Лондон "Дъ Бългериянс" ще представи на 13 януари комедията "Българи от по-по-ново време" в библиотеката на Уимбълдън, информира вестникът на българите на Острова "БГ БЕН".

Спектакълът е комбинация от възрожденските пиеси "Българи от старо време" и "Мамино детенце" на Любен Каравелов, а акцент в него са някои неизчезващи във времето недостатъци на българите. Режисьор на постановката е Явор Гърдев, а сценарист – Нина Джунова.

Театралната трупа е създадена през 2016 г. по идея на Антония Ангелова, която дава смелата идея да се изиграе възрожденската сатирична пиеса на Добри Войников “Криворазбраната цивилизация”.

Мисията на трупата е да възстанови, осъвремени и запази живи възрожденските литературни произведения далече от родината. "И да се посмеем с героите си така, че публиката да е доволна и да отнесе със себе си онова хубаво чувство за хумор на българина, което ни е спасявало през вековете и продължава да ни е подкрепа и днес", добавя Дарина Мишева, една от самодейните актриси.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Информационен ден по трудови и социални въпроси за българите в Сеговия

На 17 май 2025 г., събота, от 10.00 до 13.00 ч. в гр. Сеговия ще се проведе информационно-консултативен ден за български граждани, организиран от Службата по трудови и социални въпроси към Посолството на България в Мадрид, със съдействието на Асоциация..

публикувано на 16.05.25 в 16:51

Български деца от Молдова ще участват в изложба под егидата на ЮНЕСКО в Париж

Рисунки и ръчно изработени произведения на деца от молдовското село Колибабовка ще бъдат показани на изложба в Париж, съобщава БТА. Творбите са създадени като част от европейски проект за представяне на културното наследство на България. Единайсет..

публикувано на 16.05.25 в 15:48

Дружеството ни L bulgaricus e център на българите в Тюрингия

Животът на Деница Киселер, дъщеря на нашата колежка Диана Чакърова , е свързан с Немската езикова гимназия в София и изкуствознанието, където има докторат на тема "Българо-немските отношения в изобразителното изкуство". 15 години от живота си..

публикувано на 16.05.25 в 12:05