Етническите руснаци в село Татарица просрещнаха Новата година по стар стил. Традицията изисква да се направят символични “засевки”, както и децата да посетят домовете и да разпръснат просо, слънчоглед, жито или царевица с пожелания за добра и богата година, а в замяна да получат паричка или лакомства.
Татарица е населено с руснаци, дошли по тези земи преди повече от 300 г. Според исторически свидетелства великоруските заселници намират убежище в пределите на Османската империя през 1674 г. след потушаването на Булавинския бунт в Русия.
В селото се намира църквата “Покров на Пресвета Богородица“, която е построена през 1750 г. и няма аналог в страната. Камбаната, иконите, свещниците и богослужебните книги са от световноизвестната Киевско-Печорска лавра в Украйна.
За съжаление, храмът не е в добро състояние и се нуждае от ремонт на покрива и подсилване на основите. За целта жителите му са отворили дарителка сметка.Специална занаятчийска работилница за керамични съдове от царски вид, каквито са използвали болярските семейства по времето на Второто българско царство ( XII – XIV в.) има в старопрестолния ни град Велико Търново. Ателието се намира почти в..
Голям празник като 6 май – Ден на Св. Георги Победоносец – не минава без подготовка за курбан във всички православни храмове, носещи името на светеца. Най-често храната се приготвя от агнешко или овче месо, както повелява традицията на този ден...
В края на 19-и век чешкият художник и фолклорист Лудвик Куба предприема пътуване до нашите земи, за да изследва българското песенно наследство. След като записва чутите мелодии, той посвещава цял том на България в своята поредица "Славянството в..
Специална занаятчийска работилница за керамични съдове от царски вид, каквито са използвали болярските семейства по времето на Второто българско царство..