Етническите руснаци в село Татарица просрещнаха Новата година по стар стил. Традицията изисква да се направят символични “засевки”, както и децата да посетят домовете и да разпръснат просо, слънчоглед, жито или царевица с пожелания за добра и богата година, а в замяна да получат паричка или лакомства.
Татарица е населено с руснаци, дошли по тези земи преди повече от 300 г. Според исторически свидетелства великоруските заселници намират убежище в пределите на Османската империя през 1674 г. след потушаването на Булавинския бунт в Русия.
В селото се намира църквата “Покров на Пресвета Богородица“, която е построена през 1750 г. и няма аналог в страната. Камбаната, иконите, свещниците и богослужебните книги са от световноизвестната Киевско-Печорска лавра в Украйна.
За съжаление, храмът не е в добро състояние и се нуждае от ремонт на покрива и подсилване на основите. За целта жителите му са отворили дарителка сметка.Изделия, изработени от вълна, вдъхват усещането за вътрешен уют и топлина в посетителите на пловдивския Регионален етнографски музей, връщайки ги във времена, когато номадите прекосявали просторни територии със своите стада. И тъй като никъде не се..
Хага, град в Южната част на Нидерландия, административен център и място, където живее и работи кралицата… Едва ли някой свързва този град с българския фолклор и традиции. Факт е обаче, че в Хага интересът към българските хора, ръченици и въобще..
Детско-юношеският танцов ансамбъл "Средец" от София представи българския фолклор на 25-ия Международен детски фолклорен фестивал "ФолкАрт" в Марибор, съобщават от посолството ни в Словения. Детското събитие е част от 32-ото издание на Летния..