Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тараклийският университет ще стане филиал на Русенския университет

Снимка: Facebook /@UniverTaraclia

Молдова и България подготвят документи, които ще направят възможно Тараклийският държавен университет „Григорий Цамблак“ да бъде преобразуван във филиал на Русенския университет „Ангел Кънчев“. Това съобщи пресслужбата на Министерския съвет. Темата е обсъдена в Давос от премиерите на България и Молдова Николай Денков и Дорин Речан.


Идеята е като филиал на българския университет учебното заведение в Тараклия да приема студенти още от началото на следващата академична година. "Това е не само голяма крачка за образованието в региона, но и послание за това какво е Европа – възможности, свързаност и надграждане във всяка сфера на обществения живот", посочи  Денков.

Развитието на университета е от ключово значение за Тараклийския регион, където има голямо българско малцинство. Висшето училище е важно за подготовката на висококвалифицирани местни специалисти, за създаването на мост към българските образователни институции, усилва и връзката на българската общност в региона с нашата държава.

Темата за превръщането на Тараклийския унверситет във филиал на българското висше учебно заведение отдавна е на дневен ред при двустранните срещи на най-високо равнище. Припомняме, че в средата на 2022 година сънародници от Тараклия бяха сериозно притеснени от възможността Тараклийският държавен университет "Григорий Цамблак", който е средище на българщината в  тази част на Молдова, да бъде превърнат в част от Държавния университет "Йон Крянга" в Кишинев. "Университетът е създаден с указите на президентите на Молдова и България и не може с един щрих на писалката да се обедини или слее в някаква друга институция", припомни тогава председателят на район Тараклия Иван Паслар.
 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На снимката от ляво надясно: Мирослава Ценова и Ирена Динкова. Снимки, използвани за колаж: Мирослава Ценова

Проектът "Онлайн психолог" помага на сънародниците ни зад граница

Две българки, живеещи в Италия – Ирена Динкова и Мирослава Ценова, разработват проект "Онлайн психолог" , насочен към българите зад граница, които имат нужда от този вид услуга на родния си език. Сънародниците ни в България също могат да се..

публикувано на 10.02.25 в 18:17

Български учители от цял свят се събират през април в Лондон

Международна конференция на тема "Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене" ще събере от 4 до 6 април в Лондон университетски преподаватели, учители и директори на български неделни училища от цял свят...

публикувано на 10.02.25 в 07:10
Снимка: Българско училище „Иван Вазов” в Париж

Училище "Ив. Вазов" в Париж с вълшебно предизвикателство към пишещите на български деца

Второ издание на Международния литературен конкурс "Вълшебното перо" подготвя екипът на Българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж. Предизвикателството е към всички деца и младежи по света, които пишат на български език, независимо от..

публикувано на 07.02.25 в 15:20