Имената на първите туристи, "покорили" Витоша, тяхната екипировка и маршрути на изкачване – с тези и много други любопитни експонати привлича вниманието на столичани изложбата "Туризмът на Витоша – от първите стъпки до днес". Тя е подредена в Регионалния исторически музей – София под формата на временна експозиция.
Историята на туристическото движение започва от следосвобожденската идея на столичните интелектуалци за поглед към планината като място за разходка и вдъхновение. Визуалният разказ в изложбата проследява развитието на туризма и превръщането на Витоша в модерна четирисезонна дестинация.
Учредяването на туристическия клуб "Урвич" (1889 г.) е началото на организираното планинарско движение у нас. Шест години по-късно, през 1895 г., Алеко Константинов реализира своя замисъл за масово покоряване на Черни връх. В експозицията присъства списъкът с всичките 300 участници, успешно завършили това изкачване.
Веществената ретроспекция от миналото на Витоша включва още туристическо облекло, принадлежности за планински походи, образци на документи, отличителни знаци, грамоти и други. Вербалният разказ към изложбата на Регионалния исторически музей се допълва с информация за обявяването на Витоша за природен парк с указ на цар Борис III от 1934 г. Фигурират и данни за хронологията на построените хижи и заслони, направените чешми и беседки, изградените пътища и маркировки, появилите се почивни домове и хотели. Документалната част включва и информация за построените лифтови съоръжения, както и на пистите за ски спорт на Витоша.
И днес планината притегля неудържимо любителите на планинското колоездене, алпинизма, спортното ориентиране, конната езда и други, всички те са поканени да разгледат изложбата, която продължава до 28 април 2024 г. на пл. "Бански" 1 в София.
Снимки: БГНЕС, Красимир Мартинов, РИМ-София
Със своите стари къщи с тиклени покриви, стръмните улички, които се вият нагоре в планината и каменните дувари, пазещи вековни тайни, Ковачевица е едно от най-красивите и романтични български села. Няма посетител, който да не ахне пред чара на..
В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..
По разнообразие на птици страната ни заема едно от челните места в Европа и попада в ТОП 5 на дестинациите за т.нар. бърдуочинг или орнитологичен туризъм на Стария континент, научаваме от разговора ни с д-р Георги Герджиков, който от години развежда..