Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

151 години от гибелта на Васил Левски

Паметта за Апостола обединява сънародници от цял свят

Бюст-паметник на Васил Левски в Тараклия, Молдова
Снимка: БТА

Независимо от възраст, вяра, етнос и социална принадлежност, паметта за националния герой на България Васил Левски обединява българите по цял свят. В деня на неговата гибел хиляди се стичат към мемориалите на признателност, за да се поклонят пред подвига и да си припомнят заветните думи: „… времето е в нас и ние сме във времето; то нас обръща и ние него обръщаме“.

Паметникът на Левски в Брамптън, Канада

Паметниците, издигнати в чест на Апостола на българската свобода, се простират от Цариброд в Сърбия до Чако в Аржентина, от Бердянск в Украйна до Брамптън в Канада. Най-много са те в държавите с най-големи български диаспори – Украйна, САЩ, Сърбия, Молдова, Румъния и други, като повечето от тях са изградени по инициатива на местните български общности и с подкрепата на дипломатическите ни представителства. Над 20 са и българските неделни училища в чужбина, носещи с гордост името на Васил Левски. 

Паметник на Васил Левски в Цариброд, откриване 2014 г.

За българските знаци на признателност и памет си припомняме от публикацията „Паметта за Левски по света – от сръбския Цариброд до Чако в Аржентина“ на Радио България, която стана част от Националната кампания за отбелязване на 150-ата годишнина от гибелта на Апостола през 2023 г. 

Вижте и чуйте още за признанието, което нашите сънародници по света отдават на Апостола на свободата, в рубриката ни "С мисъл за Левски"

Снимки: БТА, Цветан Ангелов, БГНЕС

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българката Албена Данаилова отново е част от новогодишния концерт на Виенската филхармония

Българската цигуларка Албена Данаилова е първи помощник на концертмайстора Райнер Хонек в новогодишния концерт на виенските филхармоници на 1 януари 2024 г. Диригент ще бъде Кристиан Тилеман. Преди да придобие известност, Албена Данаилова е..

публикувано на 29.12.23 в 14:50

Бъдни вечер в традиционната българска култура

Нощта преди Рождество Христово във фолклорната ни култура е позната с няколко имена. Разбира се, най-често я наричаме Бъдни вечер, а основният смисъл на традициите и ритуалите за празника са добре известни – това е празник на смирението,..

публикувано на 24.12.23 в 06:05
Марсел и Катрин Селие с една от плочите на „Мистерията“

Да си спомним за Марсел Селие, открил "Мистерията на българските гласове"

На 13 декември преди 10 години си отиде швейцарският етномузиколог и музикален продуцент Марсел Селие (1925-2013). Той обаче остави след себе си ярка диря в историята на българската музикална култура у нас и по света.  Марсел Селие и съпругата му Катрин..

публикувано на 13.12.23 в 05:35