Българските сдружения в Сърбия ще преустановят дейността си, свързана с утвърждаване на български език, култура и ценности, ако не бъде подновена програмата за българска помощ. Това заяви Иван Ченчев с декларация на парламентарната група на БСП.
Декларацията идва след посещението на Ченчев в Босилеград за отбелязване на годишнината от гибелта на Васил Левски. Депутатът информира, че има 3 писма, включително и до парламента, с които Александър Димитров, председател на сдружение "Глас" в Босилеград, и Иван Николов, председател на Културно-информационния център в Босилеград, алармират, че по програмата за българска помощ, вече няма да се финансират проектите за българските общности в Западните Балкани.
Наскоро в редакцията на Радио България също дойде тревожно писмо от страна на Дарко Аначков, председател на Българо-сръбския център във Враня, който работи от шест години. В него той изразява зариженост "от възможността Министерството на външните работи на Република България да спре финансирането на дейността на българските организации в Република Сърбия по програмата "Българска помощ за развитие". В писмото си той пише, че: "за много организации тази помощ е единствената възможност за постигане на техните цели и дейности. Българите в Сърбия намаляват. Вместо МВнР да укрепва тези организации, то насърчава тяхното закриване".
"Това на практика означава, че българските сдружения в Република Сърбия трябва да преустановят или да прекратят дейността си, свързана с утвърждаване на български език, култура и ценности", посочи депутатът Иван Ченчев. По думите му, оставени сами на себе си българските сдружения са застрашени от разпадане, а положените досега усилия и средства от страна на българската държава, се обезсмислят. Смятаме, че това противоречи на декларираните от Министерство на външните работи външнополитически цели за подпомагане на българските общности и организации зад граница, заяви Ченчев. Той апелира Мария Габриел по най-бързия начин да се задейства и да се намери начин да възстанови програмата.
Преди 6 години, в деня на Първа пролет, няколко живеещи в Брюксел българки, водени от любовта към родния фолклор и силата на корените си, решават да създадат свое творческо кътче, където тази любов да намира изява. Така се ражда акапелната формация..
Българи и сърби от Цариброд и Пирот излязоха в подкрепа на протестиращите студенти в Сърбия, предаде БТА. "Желаем исканията на студентите да бъдат изпълнени и се надяваме в Сърбия да настъпи промяна", казаха пред агенцията протестиращи от двата..
Към настоящия момент в Генералното консулство на България в Мюнхен не са постъпвали сигнали за пострадали български граждани при инцидента. Това са съобщили от Министерството на външните работи на запитване от БТА във връзка с информацията в..
152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да..
152 години след гибелта на Апостола, личността на Васил Левски не спира да вълнува българите, независимо дали са в страната или в чужбина. Посолството на..
Посланикът на България в Молдова Мая Добрева посети училища и университет в Автономно териториално образувание Гагаузия, по инициатива на Министерството на..