Над 6 хиляди българи ще се изкачат на паметния връх Шипка на 3 март, за да отдадат почит на загиналите за свободата на България. Други 25 хиляди наши сънародници пък ще използват почивните дни покрай Националния празник – 3 март, за да посетят исторически места, свързани с Освобождението ни от османско иго, сочат данни на Института за анализи и оценки в туризма.
Радио България ви предлага 5 идеи за патриотични разходки по повод националния ни празник:
Копривщица – град музей на открито
Копривщица – един от най-красивите български градове, се свързва неминуемо с българското Възраждане и с някои от най-видните ни просветители, общественици и радетели за национална независимост. Днес се гордеем с това великолепно българско архитектурно бижу, където паметта е още жива.С един билет можете за няколко часа да посетите седемте къщи-музеи на копривщенци от 19 век, чийто съдби са тясно свързани с българското националноосвободително движение. Можете да разнообразите посещението си на Копривщица с допълни атракции, като разходка с магарешка каручка, курсове по плъсти и кене (шита дантела) в Лютовата къща, конни преходи сред гънките на Средна гора и разбира се, с неустоимата местна кухня.
Вижте още:
Национален музей-параход "Радецки"
На брега на Дунав край град Козлодуй е закотвен легендарният "Радецки". През една майска нощ на 1876 г. , преоблечени като градинари, Христо Ботев и неговите четници се качват от румънския бряг на борда на австро-унгарския пътнически параход и буквално го превземат, като заставят екипажа да свали въстаниците на козлодуйския бряг. Целта на поета-революционер е да вдигне народа на крак в борба срещу османско иго.
Днес "Радецки" е превърнат в плаващ музей. Но внимание, това не е автентичният параход. Оригиналът бил унищожен от собствениците му през 1924 г.. Неговото стопроцентово копие е построено с дарения на деца от цяла България и отваря врати като музей през 1966 г.
Карлово - домът на Васил Левски
Апостолът на свободата е роден в Карлово, което автоматично превръща подбалканския град в българска светиня. Родният му дом представлява едноетажна къща с две стаи и със зимник, килер и скривалище. Скромната постройка е ремонтирана и отворена за посещение в средата на 20-ти век. Възстановен е и дворът с калдъръмената пътечка, старата чешма и каменният дувар.
Музейната експозиция е скромна – тя съдържа вещи, снимки и документи свързани с живота на Васил Левски, на семейството му и неговите съратници. Днес всеки може да посети това паметно място и да се пренесе в размирната епоха на чуждо подтисничество.
Паметникът на Свободата на връх Шипка
Величествената му осанка се издига на връх "Св. Никола" в сърцето на Стара планина. Тук, през месец август 1877 г., се разиграват най-драматичните и съдбовни за България битки от Руско-турската освободителна война. Сраженията, дали десетки хиляди жертви, са увековечени в Паметника на Свободата.
Построен е с даренията на българския народ и е открит е презавгуст 1934 г. Израснал сякаш от скалната гръд на Балкана, монументът олицетворява непреходния човешки стремеж към свобода и независимост. Затова всяка година на 3 март тук се стичат хиляди българи, за да отдадат почит на своите освободители.
Вижте още:
Панорама "Плевенска епопея 1877 г."
Петмесечните сражения при град Плевен в хода на Руско-турската война завършват с капитулацията на Осман паша на 10 декември 1877 г. Тази съдбовна битка променя хода на войната в полза на българската независимост.100 години по-късно, на самото бойно поле, или в т.нар. Скобелев парк-музей, "израства" панорамата "Плевенска епопея". Внушителният паметник е с форма на пресечен конус, носен от четири стилизирани щика. Вътре, пред погледа на посетителите оживяват едни от най-ожесточените сражения за свободата на България. Диорамите и огромните панорамни платна са толкова реалистични, че човек има чувството, че се е телепортирал назад във времето и е попаднал направо на бойното поле.
Винената култура в България преживява подем. Все повече места и събития привличат любители на виното и засилват интереса към винения туризъм. През 2024 г. значително е нараснало търсенето на винени дегустации, като резервациите за почивните дни..
Празниците наближават и офертите за Коледа и Нова година се разграбват като "топъл хляб". Резервациите са започнали още от месец септември и сега е почти невъзможно да откриете свободни места в по-популярните ни дестинации , съобщават..
Одеона на Филипопол е отправна точка за нови туристически маршрути в Пловдив. Това заяви министърът на туризма Евтим Милошев, който посети реставрирания обект в центъра на града. Античната забележителност е част от древния форумен комплекс и официално..