Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ти си прелестна" – казва ни антично огледало

Археологическият музей в Бургас с любопитна изложба на миниатюрни огледала

4
Снимка: БТА

Витрина с малки оброчни огледала е част от експозиция, посветена на темата за женската красота в древността, представена в Археологическия музей в гр. Бургас. Изложбата е под надслов "Капризите през Античността. Погледни огледалото" и е по повод 8 март, Международния ден на жената. В античността огледалата са били два вида – функционални и оброчни. Първите са използвани, за да се оглеждат високопоставените дами, а вторите били поставяни като дар за богинята, когато жените я молили да ѝ изпълни желание. Откриването на подобни предмети при погребения в региона е доказателство, че в близост е имало светилище на някоя от богините от гръцко-римския пантеон.


Огледалата, представени в бургаския музей са реставрирани и се датират от II – IV век. Направени са от олово. По-интересни са тилните ламели, върху които има стандартни надписи. В съвременните български земи текстовете са изписвани на старогръцки. Някои от тях гласят: "Ти си прелестна", "На хубавицата подобават всички хубави неща", "Хубавите неща подобават на хубавите жени", "За господарката подарък", "Красавице, вземи ме, аз съм твоята прелест". 

Върху едно от най-интересните представени огледала в изложбата няма посветителен надпис, но пък има изображение на богиня, предполага се, че това е Хера, Афродита или някоя от трите нимфи.


Част от огледалата са намерени при разкопки до с. Руен, с. Ябълчево, Акве Калиде, района на Поморие и др.

Женските ритуали и капризи в Античността не са се различавали много от съвременните. В постоянната експозиция на музея могат да се видят още стъкленици за парфюми, наречени лакримарии, както и унгвентарии – съдове за съхраняването на туш за миглите или други ароматни масла, обяснява екскурзоводът Гергана Данабашева пред БТА. Изложбата може да бъде разгледана в археологическата експозиция до края на месец март. 

Вижте още:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Църковен календар – 1 февруари 2025 г.

На 1 февруари Православната църква чества свети мъченик Трифон – древнохристиянски проповедник, лечител, чудотворец завършил живота си като мъченик.  Празникът е известен у нас като Трифоновден. Св. Трифон се ражда около 225 г. в..

публикувано на 01.02.25 в 06:00

Древни находки, нови открития – археологическата 2024-а в Националния исторически музей

През 2024 г. Националният исторически музей (НИМ) проведе изследвания на 22 археологически обекта. През сезона са открити над 1400 артефакта от праисторията до Средновековието, като най-значимите са показани в специална експозиция " Древни находки...

публикувано на 31.01.25 в 13:25

Църковен календар – 31 януари 2025 г.

На 31 януари Православната църква чества свети безсребреници и чудотворци Кир и Йоан. Свети Кир се родил през втората половина на ІІІ век в египетския град Канопа и се прочул като знаменит лекар в град Александрия. Лекувал с огромен успех..

публикувано на 31.01.25 в 06:00