Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Месни заговезни започва преходът към дългите Великденски пости

Снимка: БТА

Винаги в неделя, осем седмици преди Великден, православните християни отбелязват Месни заговезни. По време на богослужението, Църквата припомня чрез текстовете в Светото писание картината на Страшния съд. Там са засегнати темите за греховността и възмездието в отвъдния свят, затова призивът към вярващите е по време на поста да се откъснат от злободневието и да се отдадат на добри дела – служение на ближния и благотворителност.

Месни заговезни се отбелязват в семеен кръг, а на празничната трапеза присъстват месни ястия (обикновено кокошка или петел). Това е последният ден преди постите, когато се "заговява" с месо. През цялата седмица до Сирни заговезни се устройват веселби и игри, защото след това те са строго забранени. Неделята след Месни заговезни, Сирница, последната, в която се яде риба и животински храни, като сирене, мляко, яйца, и т.н. В народните традиции, това е и последната неделя, през която младите могат да се събират на хорището, да пеят и играят хора. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 1 юни 2025 г.

1 юни - Седмата Неделя след Пасха е посветена на светите Отци от Първия вселенски събор. От самото си основаване Христовата църква се управлява съборно, епископите се събират и заедно взимат решения по важни въпроси за..

публикувано на 01.06.25 в 06:00

Църковен календар - 31 май 2025 г.

На 31 май Църквата чества свети апостол Ерм и свети мъченик Ермий. Свети апостол Ерм принадлежал към числото на 70 апостоли, избрани от Господ Иисус Христос и изпратени на проповед по краищата на света. Апостол Ерм бил епископ във..

публикувано на 31.05.25 в 06:00

Мост на вярата: Българската православна църковна община в Париж - 1 част

В петия епизод на подкаста "Мост на вярата" ви представяме Българската православна църковна община в Париж, Франция.  Посещавайки Париж, няма как да не забележим здравите християнски корени, поставени още в някогашна Галия. Спирки на метрото,..

публикувано на 30.05.25 в 12:00