На 13 март 1899 година в Цюрих, Швейцария, се ражда големият български композитор, музикант, диригент и педагог Панчо Владигеров. Той свири на пиано и композира от най-ранна възраст. Автор е на многобройно творчество в различни жанрове - опера, балет, симфонична музика, концерти за пиано и др.
Основоположник е на българската композиционно-педагогическа школа, възпитала едни от най-изявените съвременни български композитори. Сред неговите ученици е и пианистът Алексис Вайсенберг. За свои творби получава двукратно “Менделсонова премия” на Берлинската академия(1918 г. и 1920 г.).
Работи като пианист и композитор в Deutsches Theater на М. Райнхард в Берлин (1920-32 г.), пише музика за негови постановки. През 1932 г. се завръща в България и в продължение на четири десетилетия е професор по пиано, камерна музика и композиция в Националната музикална академия, която днес носи неговото име.
Редица от произведенията му като Българска рапсодия “Вардар” стават емблематични за българската музика.
Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват. Дървовидната хвойна е южен..
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..
В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..