Хиляди хлопки и чанове огласиха Ямбол в 25-ия юбилеен Международен маскараден фестивал „Кукерландия“. Над 2000 хиляди кукери, сурвакари, бабугери, камилари, старци, джамалари и други фолклорни персонажи показват богатството на маскарадната обредност от цяла България. Близо 50 маскарадните групи дефилираха. Оценява ги жури от фолклористи, етнолози, етнографи и хореографи. „Групите трябва да се придържат към автентичността на традицията, а не да залагат на атракция и културно инженерство“, призова д-р Иглика Мишкова от Института за етнология и фолклористика при Българската академия на науките. Жените и децата нямат място в тези ритуали, те са характерно мъжки, обясни тя. „ Ако ще правим тотална замяна на ролите, наистина бихме очаквали вече и мъже като лазарки“, допълни Мишкова.
Тодоровден е значим български празник, който се отбелязва в съботата след Сирни заговезни – тази година датата му е 8 март. Според народните вярвания, свети Тодор играе важна роля в пробуждането на природата за нов живот. Според поверието, на този..
Кукерският празник "Песпонеделник", който се провежда в Широка лъка първата неделя на март, бележи края на зимата и началото на пролетта. Тогава под звуците на чанове и хлопки се изпълнява обред за прогонване на злото. "И тази година за празника се..
Според народното вярване, червеният цвят притежава силата на слънцето и дарява жизненост на всяко живо същество, докато белият символизира чистотата, невинността и радостта. Появата на усуканите бели и червени конци, известни като мартеници, означава,..