От днес започва Великият пост, най-дългият в календара на Православната църква.
Първата и последната седмица се спазва строг пост и освен животинските и млечни храни, които са изключени през целия период на постене, не са позволени растителни мазнини като олио и зехтин.
На 25 март – Благовещение и 28 април – Цветница се позволяват и риба и безгръбначни, като охлюви, миди и др.
За да бъде спасителен, постът трябва да бъде благословен от свещеник, който дава и насоки как да се пости. Бременните жени, децата и хората със здравословни проблеми са освободени от постене или се въздържат от храни, които свещеникът определи.
Смисълът на поста е, чрез храната миряните да възпитават волята и въздържанието от лоши мисли и дела, за да могат да посрещнат с чисти сърца Светлото Възкресение Христово, което тази година се пада на 5 май.
Единственият в страната параклис, който носи имената на светците Антоний и Атанасий се намира в Сандански, а освещаването му ще извърши Негово Високопреосвещенство Неврокопският Митрополит Серафим, съобщава Андон Котев - един от инициаторите на идеята..
На 17 януари Православната църква чества преподобни Антоний Велики (Антоновден) и преподобни Ахил Изповедник. Свети Антоний или авва Антоний е египетски монах-аскет, считан за основател на монашеството . Първият от т. нар. отци..
На 16 януари Православната църква чества Честни вериги на св. ап. Петър, преподобни Ромил Видински и свети свещеномъченик Дамаскин Габровски. Родно място на преподобни Ромил е бил град Бдин (Видин) . Когато пораснал, избягал тайно от тях..
На 24 януари Православната църква чества преподобна Ксения Римлянка и блажена Ксения Петербургска. Преподобна Ксения Римлянка е родена в..
На 25 януари Православната църква чества свети Григорий Богослов, архиеп. Константинополски. Св. Григорий Богослов или Григорий Назиански e е..