"Мисията учител по български език в многоезична среда. Предели на (не)възможното" е мотото на провеждащия се от 29 до 31 март в Атина международен форум, организиран по инициатива на лектората по български език и култура в Атинския университет.
Събитието е част от проекта на Атинския университет „GraecoΒulgarica – Български културен калейдоскоп през гръцки поглед“, в рамките на националната програма на Министерството на образованието и науката "Неразказните истории на българите". Провежда се в сътрудничество с културния център "Иван Селимински" и Гръцко-българската асоциация за култура с председател Мая Лунголова. Ръководител на проекта е ас. Генчо Банев, лектор по български език и култура в Атинския университет.
В рамките на три дни университетски преподаватели, лектори, училищни ръководители, учители, родители и студенти, занимаващи се с българистика, дискутират по въпросите на преподаването на български език в българските неделни училища в чужбина и в училищните системи на приемащите страни. Поставя се акцент върху значението на знанието на български език и свързаните с него компетентности за професионална реализация на младите.
Срещата се провежда в смесен формат: на живо и дистанционно.
Към форума е предвидена и културна програма: посещение на постановката "Римска баня" по Станислав Стратиев и кратка литературна вечер, посветена на Валери Петров. Участниците във форума ще получат сертификати за участие, а материалите от работната среща ще бъдат публикувани в сборник.
Снимки: БТА, БГНЕС, facebook.com/vasillevskigr
Българската професионална мрежа (NYC Bulgarian Professionals Network) организира първата за годината неформална среща (Happy Hour) на българската професионална общност в Ню Йорк. "Приветствам инициативата… и с удоволствие отново ще се присъединя",..
"Здравейте, аз съм Марин Маринов, занимавам се с живопис и в момента съм асистент-преподавател при професор Кирил Божков в специалност "Живопис" в Национална художествена академия в София." Така поставяме отправна точка на една цветна история,..
2025-а година е специална за сдружението "Подкрепа на азербайджанско-българското приятелство", тъй като през май то ще отпразнува 20 години от началото на своята дейност. "От 2005 година, когато създадохме сдружението, ние идваме в България с..
152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да..
152 години след гибелта на Апостола, личността на Васил Левски не спира да вълнува българите, независимо дали са в страната или в чужбина. Посолството на..
Посланикът на България в Молдова Мая Добрева посети училища и университет в Автономно териториално образувание Гагаузия, по инициатива на Министерството на..