За четвърта поредна година пътуващият фестивал "Лятно Театро" ще подари на децата и на техните родители мигове на чисто щастие. А за да остане този ден незабравим в живота им, заедно ще мерят сили в анимация с игри, ще оцеляват в буря от стотици връхлитащи балони, ще съпреживяват чудо с оживяващи картини, ще се учат в куклена ферма на грижа към природата, ще се докосват до най-важното в живота – любовта.
"Малка театрална компания", която стои зад обичания от малки и големи фестивал, вече отброява дните до първото си представление за тази година, разпалвайки въображението с обещания за вълшебства, смях и слънчево настроение.
Освен че фестивалът "Лятно Театро" е достъпен за всички, тъй като билети не се изискват, хората имат избора дали да останат пасивни наблюдатели или да се включат в интересни дейности и така да разкрият свое умение или артистична страна. В най-големия си формат той предлага програма от шест часа и половина, която се осъществява в сътрудничество с актьори от различни театри – кукления "Мале-мале", "ТРИО", индивидуални артисти.
"Ателиетата са направени така, че децата заедно с родителите си да изработват кукли – продължава разказа си Емил Йорданов. – Освен това сме подбрали спектакли, които ние наричаме семейни, чието качество и начин на поднасяне позволява на всички да се забавляват, независимо от възрастта. Такова е нашето представление "Каквото направи дядо, все е хубаво" по популярна приказка на Андерсен, както и "Дядо вади ряпа" на театър "Мале-мале". Шоуто със сапунени мехури на Коле Китанов "Балон като слон" също не оставя никого безразличен – включително и нас, въпреки че много пъти сме гледали спектакъла.
Това е идеята на целия фестивал – да успеем да спечелим вниманието и обичта и на родителите, за да може удоволствието, което децата изпитват, да се предаде към цялото семейство и всички заедно да изживеят нещо хубаво, при това свързано с култура."
Само след месец "Лятно Театро" ще започне своето национално турне, което няма да подмине с безразличие намиращи се встрани от пътя на други пътуващи артисти места. Обещава и в края на лятото да повтори миналогодишния си 24-часов маратон от Габрово, сложил край на летния театрален сезон. След което ще отпътува за Съединените щати за среща със сънародниците ни в Тексас, Невада, Калифорния, Аризона.
"Програмата няма да бъде много по-различна, защото бихме искали културния продукт, който изграждаме в родината, да го покажем и пред сънародниците ни в Съединените щати и по този начин да ги накараме да станат част от развитието му – казва Емил Йорданов. – И тъй като голяма част от екипа на "Лятно Театро" сме възпитаници на куклената школа в НАТФИЗ и знаем, че това изкуство зад Океана се възприема за сравнително екзотично, ще се опитаме да занесем малко от него, за да зарадваме децата. Възнамеряваме също да поднесем една изненада – в анимацията да включим няколко ретрошлагери или игри, които родителите със сигурност ще си спомнят и след като си тръгнем, ще играят в семействата си. Така че идеята ни е да занесем част от нашата култура на сънародниците ни и да ги направим съпричастни към тези културни процеси у нас."
Но и да ги върнат в детството в България с осъвремена версия на "Сляпа баба", разиграваща се в огромен ластик, от който никой няма правото да се отскубне. Или пък с нов вариант на друга популярна някога игра – "Пускам, пускам кърпичка".
Артистите не за първи път ще гостуват зад граница със своя фестивал и с нетърпение очакват поредната си среща с публика, която макар и да живее в различна социална и културна среда, остава белязана и от преживяното у нас.
"Тези срещи много ни вълнуват, защото българите, живеещи извън България, винаги носят една носталгична нотка и търсят всякаква информация за страната ни – казва още Емил Йорданов. – Спектаклите, които им представяме, се оценяват по достойнство и те показват, че се гордеят да бъдат част от българската култура. Въобще получават се много затрогващи срещи, а нещо подобно се случва и в малките градчета у нас, защото хората там рядко виждат такива неща. С други думи, няма значение дали отдалечените от културния живот общности, при които ходим, са във или извън България. Мисията ни е една – да стигнем до всички тях и да споделяме помежду си, защото така се развива един народ."
Емил Йорданов вярва, че не трябва да остават българи, до които българската култура не достига или досегът с нея е прекалено ограничен. "На нас ни е приятно да го правим, а и усещаме топлото отношение на хората, защото оценяват нашите усилия", добавя той.
Снимки: Facebook /Лятно Театро
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че..