Най-голямото специализирано изложение за къмпинг туризъм, водни спортове и свободно време на открито се завръща за седми пореден път и то на нова локация - София Ленд. За да приюти събитието, бившият столичен лунапарк отваря врати за първи път, след като преди 18 години по ред причини, преустанови дейността си.
От 12 до 14 април на територията му ще се състои Camping&Caravaning Expo. "Очаква ви истински семеен фестивал. Ще превърнем стария увеселителен парк в красив и зелен оазис с различни тематични зони и кътове", обещават от специализираната платформа camping.bg,организатор на изложението. Входът е свободен за всички, а доброто настроение - гарантирано.
Организаторите ще представят и най-новия си пътеводителс информация за 60 къмпинга, разпределени в 7 маршрута из цяла България с над 300 природни и културно-исторически забележителности.
Мотото на тазгодишното издание на Camping & Caravaning Expoесвързано с романтичните ретро къмпинг времена. На територията на София Ленд е проектирана специална инсталация с палатки от 70-те и 80-те години на миналия век.
"Все още битува един мит, че навремето, през 80 -те години, е имало повече къмпинги. Това не е вярно! Онези от вашите слушатели, които дойдат на изложението ще видят, че сме направили изложба от ретрокартички и карти на къмпингите. Оказва се, че през 80-те на миналия век е имало точно 94 къмпинга в България, а към днешна дата те са над 170"- категоричен е Веселин Вълев.
След края на пандемията, интересът към къмпинг туризма у нас преживя истински бум, при това не само сред българите, но и от страна на чуждестранните пътешественици. "Те идват заради голямото разнообразие от къмпинги в страната", казва Вълев. И допълва, че къмпинг зоните в България се "роят" от година на година, като повечето от тях отговарят напълно на европейските стандарти:
"През последните години ръстът на къмпингите е около 10 на сто. Това ще рече, че на годишна база в страната се откриват между 10 и 15 нови къмпинг места. Около 30 % от къмпингите са по морето, а 70%, което е всъщност и мнозинството от къмпингите у нас, се намират във вътрешността на страната. Като зони с по-голяма концентрация мога да кажа, че са районите около Велико Търново, Мелник и Сандански, както и Северозападна България, по-специално в Искърското дефиле"-поясни Веселин Вълев.
Вижте още: Къмпинг туризмът е все по-предпочитан в България
Снимки: Camping.bgПрез 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..