Тридневен кулинарно-фолклорен фестивал ще допълни празничното настроение във видинското село Антимово. За 14-и път местното Народно читалище "Развитие-1926 г." и Кметството организират фестивала “Гергьовден“ на 4, 5 и 6 май 2024 г.
Градският духов оркестър от град Видин ще даде начало на празника в Антимово. Кулинари от България, Румъния и Сърбия ще премерят сили в състезанието "Баш майстор на влашката кухня, готвене на жив огън". Фолклорни състави от трите съседни балкански държави ще се погрижат за настроението на гостите. Ще има Великденско хоро, а в утрото на 6 май – празнична света литургия в църквата "Св. Георги", освещаване на курбан за здраве и беседа за "Неугасващата искричка на българските традиции и обичаи".
Село Антимово се намира само на 2 километра от река Дунав и на 7 км. от Видин. Днес там живеят около 450 жители, и на фона на обезлюдяването в региона го превръща в едно от оживените села в българския Северозапад. Храмът "Св. Георги" е построен през 1860 г., по време на османското владичество, с участието и безвъзмездната помощ на всички хора. Читалището, което е символ на духовността във всяко българско населено място, тук е основано през 1926 г. с действащи по онова време мъжка певческа група и театрален състав, които разнообразявали живота в селището. Днес самодейците от Антимовската духова музика са една от най-добрите и търсени в Северозападна България.
Специална занаятчийска работилница за керамични съдове от царски вид, каквито са използвали болярските семейства по времето на Второто българско царство ( XII – XIV в.) има в старопрестолния ни град Велико Търново. Ателието се намира почти в..
Голям празник като 6 май – Ден на Св. Георги Победоносец – не минава без подготовка за курбан във всички православни храмове, носещи името на светеца. Най-често храната се приготвя от агнешко или овче месо, както повелява традицията на този ден...
В края на 19-и век чешкият художник и фолклорист Лудвик Куба предприема пътуване до нашите земи, за да изследва българското песенно наследство. След като записва чутите мелодии, той посвещава цял том на България в своята поредица "Славянството в..
Специална занаятчийска работилница за керамични съдове от царски вид, каквито са използвали болярските семейства по времето на Второто българско царство..