Изложбата “България и мозайките“ показва нашето културно-историческо наследство в норвежкия град Ставангер, съобщиха от българското посолство в Осло, което е организатор на събитието.
“Изложбата представя историята на България чрез избрани примери от българското мозаечно наследство от последните две хилядолетия. Радвам се, че първото място, където тази експозиция се представя, е Норвегия”, заяви на тържественото събитие в църквата „Св. Петри“ българският посланик Десислава Иванова.
Експозицията съдържа двайсет и шест пана. Тя има два компонента – печатен и дигитален, и QR кодът на всяко пано води до специално разработен уеб сайт с подробности за мозайките.
Сред най-впечатляващите елементи от древни мозайки са “Горгона Медуза”, съхранявани в девненския музей, и откритите в Пловдив. Интерес предизвикват също средновековните мозайки от български църкви и съвременните от Съдебната палата, външното министерство, Националния исторически музей и други емблематични сгради.
Асоц и ацията за развитие на българск ата об щност в Молдова ще бъде подкрепена със 193 хиляди леи ( близо 10 хил. евро ) от молдовското Министерство на културата, за да развие традиционния Етно фест Тараклия. " Това е едно от..
С песни, стихотворения и много танци децата от българското неделно училище "Ран Босилек" в Брюксел отпразнуваха Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура. Първокласниците вече могат да четат и пишат на..
24 май обедини българите по света, които с различни мероприятия отбелязват Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Богата празнична програма беше организирана днес в Музея на..
От 22 до 24 юли 2025 г. старопрестолният ни град Велико Търново ще посрещне многобройните членове на Асоциацията на българските училища в чужбина..
"Български класически концерти – Лос Анджелис" е нова организация за представяне и популяризиране на българска класическа музика в глобален контекст...