“Светци – воини и покровители на бойното поле” се нарича изложбата, с която Военноморският музей във Варна отбелязва Деня на храбростта и празник на българската армия.
Експозицията включва 33 икони с образите на най-почитаните у нас светци воини, изографисани с копие, меч или кръст в ръка.
Най-старата икона е от XVIII век и на нея е изобразен Св. Георги, каза директорът на Военноморския музей д-р Мариана Кръстева. Тя припомни, че светецът – патрон на българската армия, както и останалите светци воини в своето земно житие са били военнослужещи, а след канонизацията си се превръщат в небесни закрилници на нашите военни, както в битка, така и в мирно време.
Публиката има възможност да разгледа избрани иконографски произведения от колекциите на Музея на Възраждането “Иларион Макариополски“ в Елена, на Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство в Трявна и на Художествената галерия в Казанлък.
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..
Тази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в..
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път..