Преди 90 години, на 19 май 1934 г., движението "Звено" и Военният съюз в България извършват безкръвен преврат. В името на модернизирането на страната, наречено "обнова" те премахват Търновската конституция, забраняват партиите и македонската революционна организация ВМРО. Датата е вододел между предишен военен преврат на 9 юни 1923 г. и последвалия със съветска военна намеса преврат от 9 септември 1944 г. В тях като водачи изпъкват полк. Дамян Велчев, запасният подполковник Кимон Георгиев и създателят на "Звено" Димо Казасов. Проф. Даниел Вачков, директор на Института за исторически изследвания в Българската академия на науките, обясни пред Радио България, че насилственото завземане на властта е движено от обективни и субективни фактори.
"Обективните причини са, че в този период след Първата световна война кризата, която е всеобхватна – политическа, морална, в определени периоди икономическа, създава благоприятни условия да се търсят решения чрез преврати, а не по демократичен път. Субективният фактор е, че това са хора, които принципно, особено Дамян Велчев, но в някакъв смисъл и Кимон Георгиев, не харесват демокрацията. Те искат да се установяват някакви форми на силно военно управление, не пряко избрано от народа. Особено при Дамян Велчев има неодобрение и към монархическия институт, към всичко, което осветява Търновската конституция."
Професорът разказва, че е видима връзката на превратаджиите от 1934 г. с кралска Югославия.
"Тя е финансова, в някакъв смисъл идеологическа. Защото хората, които ще участват, очевидно смятат, че България трябва да търси сближаване с Югославия. Особено в антимонархическите среди се твърди за осъществяване на проект, в който България да стане част от Югославия. Тези проекти в междувоенния период са били склонни да жертват българската монархия в полза на Караджорджевичите. Жертва се в някакъв смисъл идеята изобщо за суверенитет. Защото е много ясно, че включването на България в един югославски да го наречем проект, такава идея е имало и при Ал. Стамболийски*, това ще е свързано със сигурното подчиняване на България от Сърбия. Дори и да си измисли някаква проформа – федеративна структура, очевидно е, че така както по-късно и хърватите, и останалите народи не приеха, че това е някаква нормална федерация, България щеше да е в същата ситуация."
Историкът не приема спекулациите, че ако не е имало преврат, заради дейността на ВМРО на Иван Михайлов България е била заплашена с окупация от Балканския пакт**. Съмнява се и в спомените на някои от участниците в събитията, че имали готовност да убият цар Борис III, ако се противопостави на промяната. Коментира и защо в интелектуалния кипеж на междувоенните години, сред кръга "Звено" виждаме изкушени от политиката значими български творци.
"Имаме типичното, за съжаление, употребяване на интелектуалци в политиката. Особено ако те не са достатъчно предпазливи, че техните идеи и търсения ще бъдат използвани от злонамерени хора политици. След Първата световна война светът е в едно голямо търсене на решение. Сериозно се поставя под въпрос класическата демокрация, че тя не е успяла да предотврати голямата катастрофа от Първата световна война. Много интелектуалци търсят решения в новите радикални политически движения, които днес историята категорично е осъдила като античовешки – говоря за фашизъм, комунизъм, националсоциализъм. Немалко сериозни интелектуалци са свързани с тези движения. Както във фашизма, така и в комунизма ще се появят интелектуалци, които наистина ще смятат, че те са някакъв изход от проблемите на света. Още повече, че тези режими идват и с претенцията, че ще осъществят модернизацията, че ще осъществят с инструментите на държавата важни обществени проекти. Когато става превратът през 1934 година съществува усещането, че авторитарните режими са се справили по-добре с икономическата криза, отколкото либералните демокрации."
Деветнайсетомайците се възползват от голямото разочарование и ниския политически морал при управлението на петпартийната коалиция "Народен блок". Идват с обещанието за обществена и държавна "обнова". Но превратаджиите бързо губят обществена подкрепа. Накрая, без никакви сътресения, използвайки само вътрешните противоречия между превратаджиите, цар Борис III успява много елегантно и също безкръвно, да ги отстрани от власт.
"Превратът идва с идеята, че ще осъществи цялостна трансформация на обществото в посока модернизация и същевременно в един, както се казва, добър национализъм. Връщат се към епохата на Възраждането като епоха на ценности и на сплотяване на българската нация. "Обновата" обаче търпи проблемите изобщо на този режим. Режим който все пак показва, че трябва да имаш някаква връзка с обществото. Трябва да съществува някакъв инструмент между властта и обществото, който да създава някакъв синхрон и спойка. Тук това го няма. Всичко се развива откъснато, макар в "обновата" да се включват доста авторитетни културни дейци. Като цяло тя започва да се бюрократизира. Започва да работи сама за себе си, без да има обществена подкрепа, която наистина е необходима, за да се осъществи една такава политика."
*Александър Стамболийски е лидер на земеделската партия БЗНС, премиер е от 1919 до 1923 г. Неговият авторитарен режим, наречен селска диктатура е свален с военен преврат на 09.06.1923 г.
**Балканският пакт е подписан на 09.02.1934 г. от Турция, Гърция, Румъния и Югославия срещу политиката на България да търси мирна ревизия на установените след Първата св. война граници.
Снимки: Иво Иванов, Държавна агенция „Архиви”
"Десет велики българолюбци" е оазис и място за вдъхновение. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова описа новата книга на журналиста Милена Димитрова, чиято премиера събра във вторник вечер в Национа лната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"..
През 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за медиите се провежда сред експонатите на Националния археологически музей. Официалният обяд за госта..
Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..
На 6 януари православната Църква чества един от най-големите християнски празници – Йордановден, Кръщение Господне или Богоявление. Това е денят, в..
На 7 януари, Ивановден, Православната църква чества свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча. Той е връзката между Стария и Новия Завет -..
Днес отбелязваме 80 години от т.нар. "Кървава коледа". На 7 януари 1945 година започва масово избиване и малтретиране на хиляди българи във Вардарска..