Двамата апостоли много се потрудили за разпространение на словото Божие, претърпели много страдания и гонения и ни завещали в своите послания основните правила на християнската вяра и живот.
Най-важните обстоятелства на техния живот са описани в книгата "Деяния на светите апостоли", а за апостол Петър - и в светото Евангелие.
Свети апостол Петър е един от 12-те Христови апостоли, брат на апостол Андрей Първозвани, рибар от брега на Галилейското езеро. Еврейското му име било Симон, а "Петър", което на гръцки означава "камък", го нарекъл Сам Иисус Христос.
Ап. Петър бил един от най-любимите ученици на Спасителя, Когото следвал неотлъчно до деня на Възнесението Му. При залавянето на Спасителя Петър трикратно се отрекъл от Христа, но и горчиво се разкаял.
След Петдесетница апостол Петър проповядвал из Палестина, Мала Азия, Гърция и други страни. Отишъл в Рим при гонението на Нерон и бил осъден на разпъване. От смирение по негово желание бил разпнат с главата надолу в 67 година - годината, в която и апостол Павел намерил мъченическата си смърт.
В новозаветния дял на Библията са включени две съборни послания на ап. Петър, отправени до всички християни.
Свети апостол Павел (от латинско паулус - малък), бил с кръщелното име Савел. За разлика от апостол Петър, той не е от кръга на Христовите ученици. Бил фарисей и в духа на консервативния юдаизъм участвал в гоненията срещу християните и в убийството на свети първомъченик Стефан.
В книгата "Деяния на св. Апостоли" (XI глава) се разказва, че на път за Дамаск Савел видял необикновена светлина и чул Божия глас от небето: "Савле, Савле, защо ме гониш?... Аз съм Иисус, когото ти гониш". Това събитие било повратно в живота му. Той се покръстил и станал най-ревностен разпространител на християнската вяра. Проповядвал в Антиохия, Киликия, Кипър, Галатея, Ефес, Атина, Македония, Коринт, Испания и затова е наречен "апостол на езичниците".
Около 67-а година Павел бил окован и изпратен в Рим на съд. Загинал мъченически на 29 юни 67 г., заедно със свети апостол Петър. Преданието разказва, че вече отрязаната глава на светеца продължавала да слави Господа, а там, където тя паднала, бликнали три извора, на мястото на днешния манастир "Три фонтана" край Рим.
Новият завет на Библията съдържа четиринадесет негови послания до новопокръстени във вярата, в които разяснява християнските истини и правилата на църковния живот.
В ап. Петър Църквата вижда образ на един отрекъл се от Христос, но покаял се, а в ап. Павел - образ на гонител на Господа, а впоследствие – Негов ревностен служител. Пример, поучителен за всички нас.
През 2016 година, по предложение на тогавашния Доростолски митрополит Амвросий и по решение на Светия Синод на БПЦ, е учреден нов празник в църковния ни календар – Събор на светите Доростолски мъченици. Тяхната обща памет е определено да се чества всяка година в Третата неделя след Петдесетница – след Неделята на всички български светии. Съставено е и специално богослужебно последование в прослава на тези истински Христови войни, доблестни изповедници и мъченици на вярата, които са пострадали в древната и славна Доростолска епархия, във времената на едни от най-тежките гонения срещу Христовите последователи в Римската империя, през първите четири столетия.
Тази година празникът се пада на днешния Петровден.
Доростолска митрополия е сред първите древнопросияли епархии в българските земи, формирана около 390 г. и е основана върху кръвта и мъченическата смърт на древните светци-мъченици, пожертвали живота си за Христовата вяра през първите четири века след Христа. Нейният епархийски център е днешна Силистра – античният Дуросторум, известен в историята още като Доростол, Диристър, Дристра, Дръстър. В епархията се пазят мощите на 13 от тези мъченици.
Измежду светите Доростолски мъченици, чиято памет се чества заедно в днешния ден, са св. Дасий Доростолски, св. Емилиан Доростолски, св. Квинтилиан Доростолски, св. Дадас Доростолски, св. Пасикрат Доростолски, св. Виталиан Доростолски, св. Валентиниан Доростолски, св. Юлий Доростолски, св. Никандър Доростолски, св. Марциан Доростолски, св. Максим Доростолски и св. Исихий.Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 23 юли светата Православна църква възпоменава паметта на светите мъченици Трофим, Теофил и верните им слуги, както и свети свещеномъченик Аполинарий, епископ Равенийски. Светите мъченици Трофим, Теофил и тринадесетте им верни слуги..
В Североизточна България река Русенски Лом и нейните притоци – Черни, Бели и Малки Лом – са изваяли суров скален пейзаж със скрити пещери и тихи долини, където ехтят само птичи песни. В тези каньони през вековете са се заселвали хора, оставили..
На 22 юли честваме светата мироносица и равноапостолна Мария Магдалина. Света Мария Магдалина, равноапостолна, една от жените мироносици, била удостоена първа да види Възкресналия Господ Иисус Христос . Родена е в град..
На 22 юли честваме светата мироносица и равноапостолна Мария Магдалина. Света Мария Магдалина, равноапостолна, една от жените..
На 23 юли светата Православна църква възпоменава паметта на светите мъченици Трофим, Теофил и верните им слуги, както и свети свещеномъченик..
В Североизточна България река Русенски Лом и нейните притоци – Черни, Бели и Малки Лом – са изваяли суров скален пейзаж със скрити пещери и тихи долини,..