Най-голямото честване на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, извън пределите на България по традиция се провежда в Рим. Всяка година в навечерието на празника във Вечния град пристига официална делегация от България, която бива приета на аудиенция от главата на Римокатолическата църква във Ватикана и участва в поредица от събития, свързани с честването на делото на светите братя.
2024 година е специална за Българската православна община "Свети Седмочисленици" в Рим, която заедно с всички българи в италианската столица отбелязва светлия ден с поредица от изяви, научаваме от проф. д-р Иван Иванов. Той е познат като отец Иван или падре Джовани и е преподавател в Богословския факултет на Софийския университет и в Папския латерански университет във Вечния град, където води и службите в т.нар. Българска църква.
"Честванията тази година са свързани със 100-годишнината от първото официално поклонение и служба в чест на светите братя върху гроба на Св. Константин Кирил философ и неговите мощи в римската базилика "Сан Клементе". Освен това, тази година отбелязваме и 5 години от посещението на папа Франциск в България", казва за Радио България отец Иван. И допълва:
"Ние имаме право, и това е изключителен принос на БПЦ с благословението на негово Високопреосвещенство Западно и Средноевропейският митрополит Антоний, да извършваме света литургия и богослужебни последования на всички важни места в Рим, където са живеели, служили светите братя и техните ученици. Това са свещените места, свързани с техния живот и дело."
Откриването на изложбата "Атон в рисунки и фотографии" в Папския латерански университет, в присъствието на българския президент Румен Радев, е сред ключовите събития, посветени на 24 май в италианската столица. "Надяваме се наистина, че тази изложба ще даде възможност на посетителите да усетят необятната съкровищница на православието"- казва отец Иван и допълва, че кулминацията на честванията в Рим, тази година ще настъпи на 23 май сутринта, когато на централния олтар на древната базилика "Сан Клементе" ще бъде отслужена Божествена света литургия от Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний в съслужение с български свещенослужители от Европа. И още :
"Ние сме поканили и православен хор от България, който ще допринесе за "украсяването" на службата – това е хорът "Агия" от София, който ще ни помогне по време на богослужебните последования – пояснява отец Иван. – Също така, сме поканили и българския фолклорен състав "Бяла роза" от град Пескара. Освен това, ще направим кратък концерт след литургията, след посещението на светите места в "Сан Клементе", с който желаем да поздравим всички гости. Другото важно събитие е на 24 май сутринта, в 11 часа. Тогава започва тържественият благодарствен молебен в параклиса на светите братя Кирил и Методий и свети Бенедикт Нурсийски в криптата на папата във Ватиканската базилика "Свети Петър". Там също ще присъстват и представители на българската делегация и официални лица, дипломати, както и настоятелите на Българската православна църковна община в Рим."
Българите в Рим посрещат с изключителна духовна радост светлия празник, подчертава отец Иван и допълва:
"Вече 100 години, от май 1924 г. до ден днешен, българите, независимо от различните обективни обстоятелства и трудности, през които минават в своя живот, запазват своя български национален дух! А силата на духа е изключително важно нещо, и те го демонстрират чрез поклонението, чрез богослуженията, чрез тези празници във Вечния град."
Вижте още:
Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..
Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..
Комплекс от десетина малки къщички, разположен в южната част на Скалния град Перперикон, разкриха археолози под ръководството на проф. Николай Овчаров. По думите му, става дума за цял квартал, датиран от XIII – XIV век, който силно напомня на..
На днешния ден православната църква почита Света Екатерина, която била една от най-образованите жени на своето време. Тя живяла в края на III и началото..
На 25 ноември Българската православна църка почита паметта на св. Климент Охридски. Виден архиепископ, учител и книжовник, той е един от..