Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското училище “Никола Вапцаров” в Никозия празнува десетата си годишнина

Снимка: Бранислава Бобанац

Най-голямото българско училище в Кипър – “Никола Вапцаров” в Никозия, отбелязва днес с празничен концерт десетата си годишнина и Деня на светите братя Кирил и Методий, предаде кореспондентът на БНР Бранислава Бобанац. Събитието под надслов “Предаваме завета на първоучителите” е част от Дните на българската култура, организирани от Съюза на българите в Кипър.

Започват Дните на българската култура в Кипър

Водещи на програмата, посветена на България, буквите и книжовността, ще бъдат настоящите абитуриенти. Учениците от всички класове ще представят изучавани през годината произведения на българската литература, ще рецитират и ще изпълнят песни. Най-вълнуваща обаче ще бъде изявата на първокласниците, които със стихчета ще обявят: ”Ние вече сме грамотни”.

С връчването на свидетелства за успешно завършената учебна година ще бъде сложен тържествен финал. Първокласниците и абитуриерните ще получат своя документ от българския посланик в Кипър Недялчо Данчев.

В страната има общо десет български съботно-неделни училища. В “Никола Вапцаров” се обучават 195 ученици.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Украйна отбелязаха Деня на бесарабските българи

В украинския град Болград край Мемориала на българските опълченци местните представители на българската диаспора отбелязаха днешния Ден на бесарабските българи. Инициатор и организатор на проявата бе Областният център на българската култура в..

публикувано на 29.10.25 в 15:51
Мирела Иванова, Греди Асса и Сузана Клинчарова

В Лондон канят сънародниците ни на среща с български посланици на културата

В навечерието на един от най-светлите български празници – Деня на народните будители, Българският културен институт в Лондон кани сънародниците ни на среща-разговор с трима съвременни творци – будители, прославили българската култура и изкуство в..

публикувано на 29.10.25 в 14:56

Болград се готви за традиционния Международен фестивал на виното

В украинския град Болград, Одеска област, се готвят за Международния винен фестивал Bolgrad Wine Fest 2025, който ще се състои втората събота на ноември, съобщи екипът на Фонда за подкрепа на предприемачеството в Болград с директор..

публикувано на 29.10.25 в 13:31