Дългогодишното приятелство между България и Унгария, взаимното уважение и доверие, както и духовната ни връзка са здравата основа за възходящото развитие на отношенията между двете страни. Това заяви президентът Румен Радев в Будапеща, където заедно с унгарския си колега Тамаш Шуйок откриха новопостроената сграда на Български образователен и културен център, изграден със съдействието на двете държави. Българският президент е на официално посещение в Унгария по покана на президента Шуйок.
Радев открои енергията, упоритостта и всеотдайността на българската общност да осъществи строежа на сградата, в която ще бъдат разположени образователни и културни институции и граждански организации на българската общност. Срещу новото здание се намира Българският културен дом, а до него – Българската православна църква „Св. св. Кирил и Методий“. Така се събират на едно място стълбовете на българската общност в Унгария, което е дългогодишна тяхна мечта. Българският президент изрази признателност към унгарската страна за последователната подкрепа към българите в Унгария да съхранят своята национална самоличност, традиции, език и култура. Българското малцинство в Унгария е признато през 1993 г. като едно от 13-те в страната.В изказването си унгарският президент посочи, че всички, които работят усърдно за запазването на българската идентичност и на българската общност в Унгария, заслужават признание за своя труд. Той посочи, че българите и унгарците са свързани не само от обща история, но ги обединява и вековно приятелство, общи ценности и взаимно уважение към културата и традициите на двата народа.
На 5 декември 2024 г. посланикът на България в Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия, Тихомир Стойчев, връчи акредитивните си писма на Н. В. Крал Чарлз III на официална церемония в Бъкингамския дворец, съобщиха днес от МВнР...
Сред журналистите в Сърбия, на чиито телефони е бил инсталиран шпионски софтуер, е Славиша Миланов от Цариброд (Димитровград), който работи за местния сайт за новини на български и сръбски език ФАР, пише в доклад на "Амнести интернешънъл". В..
В Париж днес ще бъде връчена наградата "Маларме" за 2024 г. на Мари Врина-Николов, присъдена за превода ѝ на френски език на стихосбирката "Там, където не сме" /Là où nous ne sommes pas/ на Георги Господинов. Наградата за чуждестранен превод..
И през тази година Министерството на образованието и науката планира организирането и провеждането на онлайн курсове по български език, литература и..
В Тараклия, населена с етнически българи, в нощта на 13 срещу 14 януари ще посрещнат Новата година по стар стил , съчетавайки традициите на молдовския и..