Конкурсът за нова българска песен "Пролет" на БНР се проведе за 55-и път. От създаването си през 1970 г., музикалният форум без прекъсване ежегодно стимулира родните автори и изпълнители да създават нова музика. Наградите, които дава конкурсът, са няколко – Голямата награда, Награда на слушателите, Награда за дебют и Участие във фестивала "Евросоник" в нидерландския град Грьонинген.
Големият победител в категорията "Нова българска поп и рок музика" се избира от авторитетно жури, включващо композитори, певци, автори на аранжименти, автори на текстове и продуценти. Той ще има възможност да запише нова авторска музика във Второ студио на БНР на стойност до 12 000 лева, финансирана и продуцирана от обществената медия.
Кои са тазгодишните отличени, ще научим на галаконцерта, който се провежда тази вечер, 30 май, в Sofia Live Club. Тогава ще бъде обявен и победителят в категорията "Евросоник". Организаторите на най-големия европейски шоукейс фестивал за съвременна поп и рок музика – "Евросоник", вече са избрали кой ще представи страната ни в Грьонинген (Нидерландия) догодина сред няколко родни кандидатури – heptagram, Innerglow, Kottarashky & The Preachers, Peyotoff и Woomb. Интересът към участие в събитието е голям, тъй като там присъстват представители на европейски лейбъли, мениджъри на клубове и медии, членуващи в Европейския съюз за радио и телевизия (EBU), част от който е и Българското национално радио.
Преди година за представител на България в Грьонинген беше избрана формацията TRIGAIDA (ТРИГАЙДА)– името е измислена от музикантите ѝ дума, съчетаваща броя на участниците с българския народен инструмент гайда. Триото в състав Ася Пинчева – вокали, Георги Маринов – Хорхе – диджериду и гайда, и Иван Шопов – електроника и продуциране - представят по неповторим начин български фолклор чрез естетиката на електронното звучене. Слушаме "Слънцето трепти" от дебютния им албум "Елате" от 2021 г.
Снимки: БНР, Trigaida
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..
Концерт и изложба по повод 125 години от рождението на композитора Панчо Владигеров ще се състоят в Малката зала на Румънския Атенеум в Букурещ на 27..
Акустичен поп с корени в българския фолклор – това е музиката, с която сме свикнали да свързваме дуета Димитър и Христо. Те са Димитър Атанасов и Христо..