Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избори 2024

Българите извън ЕС ще могат да упражнят евровот в дипломатическите ни мисии

Снимка: БТА

В държавите извън ЕС ще може да се гласува за членове на Европейския парламент само в секциите в дипломатически и консулски представителства, уточни говорителят и заместник-председател на ЦИК Росица Матева .

"Избирателите, които на 9 юни ще бъдат извън страната и извън държавите-членки на общността, но желаят да гласуват и за членове на ЕП и имат избирателни права за това, трябва да се поинтересуват и да отидат в дипломатическо и консулско представителство на България и там ще могат да гласуват в съответната секция", каза Матева пред БНТ.

Тя посочи, че на 14 май е изтекъл срокът, в рамките на който българските граждани, които живеят извън страната или знаят, че на изборите ще бъдат извън страната, можеха да подадат заявление, за да бъдат вписани в списъците в секциите, в които желаят да гласуват. Ако не са направили това, може да гласуват във всяка една избрана от тях СИК, като ще подпишат на място декларация, че не са гласували за тези избори и няма да гласуват на друго място.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Босилеград ще има празничен концерт за Деня на народните будители

Културно-информационният център (КИЦ) на българското национално малцинство "Босилеград"  съвместно с Дирекция "Култура" на Столична община в София организират празничен концерт на 3 ноември по повод Деня на народните будители.  Участие в него ще вземе..

публикувано на 28.10.25 в 13:14
Снимка: предоставена от Пламен Иванов

Българо-швейцарската асоциация "Канатица" гради малка България извън родината

Швейцария или, ако трябва да бъдем исторически и географски коректни, Швейцарската конфедерация е една от по-малките централно европейски държави на Стария континент. Състои се от двадесет и шест кантона с население около 9 милиона души, според..

публикувано на 28.10.25 в 11:40

Посланик Дойков изтъкна важността за защитата правата на българите в Сърбия

На 27 октомври посланикът на България в Белград Петко Дойков проведе прощална среща с президента на Сърбия Александър Вучич, съобщиха от българското дипломатическото представителство в Сърбия. По време на срещата бе направен преглед на двустранния..

публикувано на 28.10.25 в 11:26