Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Войните в Украйна, Близкия Изток и проблемите в Западните Балкани са заплахи за сигурността

Снимка: mod.bg

Продължава тенденцията към промяна на световния ред, незачитане намеждународното право и предпочитание към налагане на военната сила като механизъм за постигане на политически цели. Това се посочва в доклада за 2023 г. на Служба "Военно разузнаване".

"Тези дестабилизиращи фактори възникнаха главно вследствие на действията на Русия, както и на други авторитарни държави" – пише още в документа. Констатира се, че целта на Кремъл да възстанови влиянието си в постсъветското пространство и употребата на военна сила създават дългосрочни предпоставки за милитаризиране на международните отношения.

В регионален аспект войната на Русия срещу Украйна се характеризира с две основни тенденции – увеличаване на териториалните претенции на Кремъл и стремежът му към постепенно ескалиране на въоръжения конфликт. Шансовете за постигане на дълготраен мир чрез дипломация намаляваха, посочва Службата. Според доклада ескалиращата ядрена реторика на Москва, заедно с операциите ѝ по дискредитиране на режима за контрол на въоръженията, увеличават рисковете от ядрен конфликт и/или техногенна катастрофа с ядрени мощности.

"Независимо от сериозните усилия и ангажимента на международната общност напрежението в Западните Балкани остава високо. Не изключваме опити за постигане на външнополитически цели с използване на военна сила и/или прекрояване на границите във формално съответствие с международното право. Индикатор за това е нарастващият военен потенциал на определени държави. Основни дестабилизиращи фактори остават липсата на напредък в диалога и отношенията между Сърбия и Косово и деструктивните сепаратистки действия на босненските сърби", пише в документа.


"Миграционните потоци към Европа, включително през България, се запазиха като траен проблем с негативно въздействие върху средата на сигурност. Заради конфликта в Близкия Изток нараства миграционният натиск към Европа по балканските и средиземноморски маршрути и се разширяват и възможностите за експлоатирането на миграционните процеси в насочени срещу ЕС хибридни операции“, смятат в Служба "Военно разузнаване", цитирани от БТА. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Президентът Румен Радев: За България Виетнам е важен партньор

След срещата с виетнамския си колега Лъонг Къонг в Ханой президентът Румен Радев изтъкна, че България ще продължи да подкрепя усилията за задълбочаване на сътрудничеството между Европейския съюз и Виетнам, предаде специалният пратеник на БНР във..

публикувано на 25.11.24 в 10:35
Румен Радев и Десислава Радева

Румен Радев ще се срещне с държавното и политическото ръководство на Виетнам

Президентът Румен Радев, който заедно със съпругата си Десислава Радева е на официално посещение във Виетнам, ще бъде посрещнат с церемония в президентския дворец в Ханой. Там той ще разговаря с виетнамския държавен глава Лъонг Къонг и двамата ще..

публикувано на 25.11.24 в 06:00

Няма договорка с ГЕРБ за управленско мнозинство и постове

Депутатът от “Продължаваме промяната – Демократична България” Надежда Йорданова опроверга информацията, че е постигната договорка с ГЕРБ-СДС за съставяне на управленско мнозинство, на основата на което Атанас Атанасов от парламентарната група на..

публикувано на 24.11.24 в 15:01