Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По съседски: Събития с балкански адрес

Мицковски има мандат да състави правителство в Северна Македония 

Християн Мицковски

Лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицковски има мандат до 24 юни да представи пред парламента състава и програмата на новото правителство на Северна Македония, предава БТА. Той внесе в парламента проектозакон за нова структура на кабинета, реорганизиране на министерствата и създаване на нови ресори. На 9 май, ден след извънредните избори, ВМРО-ДПМНЕ започна преговори за съставяне на кабинет с коалицията от албански партии ВЛЕН (Заслужава си). Преговаря се и с отцепилото се от социалистите ляво движение ЗНАМ. Лидерът на най-голямата албанска партия ДСИ Али Ахмети заяви, че отказът на Мицковски да ги включи в новото правителство нарушава Охридския договор, според който най-голямата партия от македонския блок прави коалиция с най-голямата партия от албанския блок в страната.

Словения стана 13-ата страна в ЕС, признала палестинската държава


Словенският парламент одобри признаването на независима палестинска държава. Любляна последва примера на Испания, Ирландия и Норвегия. Преди това Словенската демократическа партия на бившия премиер Янез Янша внесе предложение за свикване на консултативен референдум по казуса. Така гласуването трябваше да се отложи с 30 дни. Противно на всички очаквания, председателката на парламента Уршка Клакочар Зупанчич прокара в хаотично шестчасово заседание, прекъсвано няколко пъти, предложението за отхвърляне на референдума. Хърватия е "абсолютно за признаването на палестинската държава, но само когато то може да бъде приложено", каза хърватският външен министър Гордан Гърлич Радман. Вече 13 от 27-те страни в ЕС признават държавата Палестина. 8 от тях, включително и България, са го направили преди да станат членове, предава rtvslo.si.

Италия започна задържането на нелегални мигранти в Албания


Италия пое контрол над нова гореща точка за регистриране на мигранти в албанския пристанищен град Шънджин. Обектът бе посетен от италианския и албанския премиери Джорджа Мелони и Еди Рама. Италия ще отвори в Албания още две горещи точки за мигранти и център за задържането им преди репатриране, като годишно ще плаща за тях на Тирана 34 млн. евро. В тях месечно ще се обслужват по 3000 мигранти и бежанци, които не са достигнали Италия и са спасявани от италиански съдове в морето. Мелони отиде в Албания, за да благодари на страната, че се съгласи за следващите 5 години да приеме хиляди търсещи убежище, докато Италия обработва молбите им, съобщи АТА. Рама заяви, че сделката е знак на благодарност от името на албанците, намерили убежище в Италия, които "бягаха от ада и мечтаеха за по-добър живот" след 1990 г.

Турция подкрепи искането на Атина да си върне статуите от Партенона


Турция се намеси изненадващо и подкрепи усилията на Гърция да си върне "Мраморите на Елгин" от  Обединено кралство, съобщи в-к "Daily telegraph". Гръцкото правителство твърди, че лорд Елгин е откраднал древните скулптури от Атина през 19-и век, докато шефовете на Британския музей твърдят, че е имал писмено законно разрешение да ги вземе. Позицията на Турция бе изразена на среща на ЮНЕСКО, когато Гърция отново поиска Британският музей да върне в Атина скулптурите, създадени преди 2500 години. Зейнеп Боз, представител на турското Министерство на културата, каза пред ЮНЕСКО, че турските историци "не знаят за никакъв документ, легитимиращ покупката на колониалната сила по това време". "Да запазим мълчание би означавало да признаем британската претенция", подчерта турската представителка.

Румъния обвини модна къща, че незаконно копира националната женска блуза


Румънското културно министерство иска френската модна компания "Louis Vuitton" да признае наследството и културната стойност на румънската традиционна женска блуза с бродерии от района на Сибиу. Тя е обявена от ЮНЕСКО за световно нематериално културно наследство. Организацията "La Blouse roumaine” сигнализира, че в новата колекция на модната къща има ризи, вдъхновени от румънските, но без да е споменат произходът и без съгласието на пазителите на това наследство. "Ако румънски дизайнер бе копирал техен продукт, щеше да е скандал. Обратното е просто вдъхновение”, гласи един от коментарите във Фейсбук. "Благодарим Ви, че обърнахте внимание на това. Става дума за дизайн на талантливия Никола Гескиер, който черпи вдъхновение от различни традиции", отговори модната къща. Цената на една риза е над 5000 долара, пише Digi24.

Съставил: Иво Иванов

Снимки: ЕПА/ БГНЕС, apnews.com, telegraph.co.uk


Още от категорията

Росен Желязков

Премиерът: Правителството остава нетърпимо към корупцията

Правителството ще остане нетърпимо към всяка форма на корупция. Това заяви от парламентарната трибуна премиерът Росен Желязков по повод разследването на Европейската прокуратура за разширението на подземното газохранилище "Чирен". По думите на..

публикувано на 04.04.25 в 11:06

По съседски: Събития с балкански адрес

Протестиращи сръбски студенти ще пропътуват с колела 1300 км до Страсбург Група от 80 студенти и други лица от четирите университета в Сърбия – в Нови Сад, Белград, Ниш и Крагуевац, участващи в протестите в нашата съседка, пое с велосипеди..

публикувано на 04.04.25 в 10:20

София е домакин на среща по "Процеса Акаба" с фокус върху Балканите

На 4 април президентът на България Румен Радев и кралят на Йордания Абдула II са домакини на среща на високо равнище в рамките на инициативата "Процес Акаба", насочена към въпросите на сигурността с акцент върху Балканите. Кралят на Йордания..

публикувано на 04.04.25 в 07:05