В Деня на отворените врати – 15 юни, за пръв път пред посетителите на Музея на мозайките в Девня ще бъдат представени и реставрираните находки, открити през 2023 година. Става въпрос за глинени съдове и лампи, изработени в стила на майсторите от Марцианопол. Повод за инициативата е навършването на 38 години от откриването на културния институт.
Музеят в Девня е построен по проект на архитект Камен Горанов върху останките на голяма късноримска сграда с мозайки. В древността сградата е заемала площта на цял квартал. Вътрешният двор е настлан с каменни плочи, със зидан кладенец по средата и заобиколен от три страни с покрита галерия с варовикова колонада. Там са били разположени 21 жилищни, стопански и складови помещения с обща площ от 1 402 кв. метра.
В музея в Девня могат да се видят едни от най-добрите образци на римското мозаечно изкуство, открити в България. Най-впечатляващата сред тях е мозайка, която представя щита на богиня Атина Палада с отрязаната глава на Горгона Медуза.
Вижте още:
Снимки: devnyamuseum.com, БТА, БГНЕСЗа нас, българите, Батак е град-светиня! И до днес в него отеква ехото от трагичните събития, свързани с Априлското въстание през 1876 г. , когато по-голямата част от невинните жители на родопското градче са посечени от османския поробител –..
През това лято гостите на община Чепеларе ще могат да разнообразят ваканцията си сред красивата природа на Родопите с още един планински маршрут. Става дума за новата туристическа пътека "Пещерната лаборатория, Старата граница, пещера Топчето, пилон..
Селският туризъм върви ръка за ръка с опознаване на кулинарията на дадено място. А районът на Кюстендил е златна мина в това отношение. Затова гастро туровете в тази част на България набират все по-широка популярност. Туристите посещават малки ферми..
Старият влек в село Говедарци, община Самоков предстои да бъде модернизиран като четириседалков лифт с капацитет от 1520 души на час. Подобно предложение..