Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Черешова задушница е!

Снимка: БГНЕС

Всяка година в съботата преди големия християнски празник Петдесетница Църквата отбелязва втората за годината Задушница, която народът е нарекъл Черешова задушница, защото винаги съвпада със сезона на черешите.

В календара на Българската православна църква Задушници се отслужват в съботите преди Великия пост, преди Петдесетница и преди Архангелов ден (8 ноември).

Във всеки православен храм в страната се извършва заупокойна литургия и обща панихида, по време на която свещениците четат имената на починалите сродници на присъстващите миряни.


Прието е на този ден хората да посещават гробовете на своите починали близки, за да ги почистят и украсят с цветя. После над пръстта преливат вода и червено вино за спомен на Христовата жертва за нас и запалват църковна свещ.

Прието е да се подава варено жито, хляб или пита, вино, череши и други храни на колкото може повече хора, които да поменат с "Бог да прости!" покойниците.

В дните на Задушница вярващите не се заемат с къщна работа и отправят молитвите и мислите си за душевно спасение на починалите.

Снимки: БГНЕС, БТА



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Почитаме светите равноапостолни Константин и Елена

Днес православната църква се прекланя пред светиите Константин и Елена, възпяти като равноапостолни, защото подобно на апостолите са положили усилия за разпространение на Христовото учение. Свети Константин бил император на Византия през IV век. Той въвежда..

публикувано на 21.05.24 в 07:10
Петър Богдан Бакшев, нарисуван от Васил Горанов

Репродукция на първата българска история от XVII в гостува в президентството

Репродукция на ръкописа на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“ - първият исторически трактат за България, предшестващ с близо век знаменитата "История славянобългарска" на отец Паисий, ще бъде представен днес от 11.00 часа в..

публикувано на 21.05.24 в 06:30
Софиянци се тълпят да прочетат царския манифест с указа-закон за новата власт на превратаджиите

Български уроци – защо един военен преврат не води до "обнова"?

Преди 90 години, на 19 май 1934 г., движението "Звено" и Военният съюз в България извършват безкръвен преврат. В името на модернизирането на страната, наречено "обнова" те премахват Търновската конституция , забраняват партиите и македонската..

публикувано на 19.05.24 в 05:30