След остри дебати парламентът отхвърли предложения от ГЕРБ-СДС кабинет с премиер Росен Желязков. Подкрепиха го 98 депутати, "против" гласуваха 138 народни представители, двама се въздържаха. Припомняме, че Желязков, представляващ първата политическа сила в парламента, получи от президента Румен Радев първия проучвателен мандат на 1 юли и веднага го върна изпълнен. Обявеният от него "кабинет на малцинството" се състоеше от един вицепремиер и 19 министри, 7 от тях - действащи министри в служебния кабинет с премиер Димитър Главчев.
"Предложеният от мен състав на правителството има основната задача да възстанови ефективното управление. Средно през последните три години в България се провеждат избори на всеки 6 месеца. Обществото вече стана апатично и гласуват само твърдите ядра", аргументира необходимостта от подкрепа на този кабинет Желязков, като подчерта, че кандидатите за министри са доказали себе си политици. Като основни задачи на кабинета той посочи модернизацията, дигитализацията, индустриалното и инфраструктурно развитие, рестарт на големите инфраструктурни проекти.
"Това е правителство от типа забравете за бъдещето, няма как да го подкрепим. Днес ни се предлага правителство от ГЕРБ, допълнено с няколко министри, доверени на Пеевски", отсече Николай Денков, бивш премиер от ПП-ДБ.
"Ще постъпим държавнически... Ще подкрепим мандата на победителя в изборите, защото уважаваме вота на българския избирател", заяви от парламентарната трибуна заместник-председателят на втората парламентарна сила – ДПС, Йордан Цонев. Той увери, че партията му ще положи същите усилия за правителство с втория мандат, ако такъв ѝ бъде връчен, за да може "България да има управление, което е около ценностите, които изповядва свободният западен свят".
"Няма да подкрепим кабинета "Желязков", който превръща ДПС в патерица на ГЕРБ", обяви лидерът на националистическата "Възраждане" Костадин Костадинов.
"Подхождаме с уважение към ГЕРБ, че правят опит да съставят кабинет, но не можем да га подкрепим. Вие не осъзнавате, че създадохте пропасти в обществото. Трябва да има кабинет, но на експерти, на националното съгласие", посочи председателят на парламентарната група на БСП Борислав Гуцанов.
"Излизането от кризата може да стане само с експертен кабинет с ясна програма и той да има широка парламентарна подкрепа". Така Тошко Йорданов обоснова решението на ИТН да гласува срещу предложения от ГЕРБ-СДС кабинет на малцинството.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подчерта пред депутатите, че партията му няма да подкрепи правителство нито с втория, нито с третия мандат, което означава, че отново отиваме на избори. "Не е логично партии с по 6-7% да доминират", аргументира се той.
Приемането на България в еврозоната ще помогне за икономическото ѝ развитие. По думите на еврокомисаря по икономическите въпроси Валдис Домбровскис, цитиран от БНТ, е време страната да се възползва от всички придобивки, свързани с приемането на..
На 12 май 2025 г. българският президент Румен Радев подписа предложение до Народното събрание за провеждането на национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 година?". Предложението..
" Надявам се нашите народни представители да изпълняват своите ангажименти не само към еврозоната, но и към демокрацията. Учудващо е хората, които се пишат за най-големи демократи, да се обявят срещу демокрацията ." Така президентът Румен Радев..
По повод заявеното от държавния глава Румен Радев намерение да сезира Конституционния съд вицепрезидентът Илияна Йотова заяви пред журналисти, че по..
България продължава да подкрепя усилията на Украйна за установяване на справедлив и траен мир, заяви министър-председателят Росен Желязков на среща с..