Единодушни сме, че бъдещето на Украйна е в НАТО и че въпросът не е дали ще се присъедини, а кога. Това заявява в интервю за в-к "Труд" посланикът на САЩ в България Кенет Мертен. Преди срещата на върха на Алианса във Вашингтон по повод 75 години от основаването на пакта изданието пита дипломата възможно ли е в България, която е гранична в зоната на войната в Украйна, да бъдат разположени допълнителни сили на НАТО?
"Разгръщането на военни сили се определя от стратегическата необходимост за това, нека няма съмнение, че НАТО твърдо се ангажира с опазването на сигурността на всички свои членове, включително България. Присъствието на допълнителни сили на стратегически локации е част от широкообхватните усилия на НАТО да поддържа ниво на готовност и възпиране на територията на целия Алианс – отговаря Мертен. – Руската окупация на Украйна не води до мир, а капитулацията пред Путин не води до сигурност. Ако Русия успее в Украйна, всички ние ще бъдем по-уязвими и ще живеем в по-опасен свят. Фокусът на НАТО е да даде възможност на Украйна да се защитава и да гарантира, че конфликтът няма да ескалира извън границите на Украйна. Генералният секретар на НАТО е категоричен, че няма планове за директна интервенция на войски на НАТО“, допълва посланикът.
На 11 и 12 декември продължават консултациите на президента Румен Радев с парламентарните групи в 51-ото Народно събрание преди да бъде връчен първият проучвателен мандат за съставяне на редовен кабинет. Днес държавният глава ще приеме..
Президентът Румен Радев се срещна с представители на първата и втората по численост политически формации в 51-ото Народно събрание, с което постави начало на консултациите с парламентарно представените политически сили преди връчването на първия..
Австрия оттегля ветото си върху пълноправното членство на Румъния и България в Шенгенското пространство, съобщи австрийското вътрешно министерство, предава БТА. Агенция "REUTERS" цитира австрийския вътрешен министър Герхард Карнер, който казва, че..