Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Абитуриентите от българското училище в Одеса желят да продължат образованието си в България

Снимка: Българско училище “Васил Априлов”

Двадесет и осем абитуриенти от Българското неделно училище “Васил Априлов” в украинския град Одеса получиха удостоворенията си за завършен 11 клас и заявиха желанието си да учат в български университети, информира ни Българската телеграфна агенция.

Стана традиция през последните 11 години да връчваме удостоверения на единайсетокласниците, които по националната програма “Роден език и култура зад граница” изучават български език и литература, история и география на България. Пожелаваме на нашите абитуриенти да бъдат приети в желаните висши училища”, заяви директорът на учебното заведение Димитър Терзи.

Избрах да уча медицина в България, защото съм българин и двамата ми родители са българи. В България ще получа качествено образование и диплома, която се признава в Европа”, каза абитуриентът Николай Велев.

Мечтата ми е да бъда приета в специалността "Международни икономически отношения" в УНСС. Радвам се, че имаме възможността да учим в България. Това е особено актуално в сегашните условия на война в Украйна”, каза зрелостничката Анастасия Топал.

Преподавателят по български език в училището Лилия Милентева изтъкна, че учениците са много ученолюбиви. “Особено искам да похваля единайсетокласниците, които са много отговорни и учат сериозно. През цялата учебна година обучението при нас беше присъствено. Работихме много по тестовете, надявам се, че добре са се представили на изпитите”, добави тя.

Българското неделно училище „Васил Априлов“ е създадено през 2002 г. при Одеското областно българско дружество и Всеукраинския център за българска култура в Одеса и е първото българско неделно образователно средище в града. Разкриването му е мотивирано от нарастването на броя на българите в Одеса. От 2012 г. училището се финансира по националната програма на Министерството на образованието и културата “Роден език и култура зад граница”.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

За предизвикателствата на делника в българското неделно училище "Абагар" в Италия

В края на май българското посолство в Рим беше любезен домакин на тържествена церемонияза завършване на учебната година в неделно училище "Абагар". Обучението на 93 деца от различна възраст се извършва в 3 филиала. Най-големият филиал на школото,..

публикувано на 10.06.25 в 13:05
Наталия Киселова с българската общност в Албания

Председателят на парламента пожела на българите в Албания да съхранят своята идентичност

Председателят на Народното събрание се срещна с представители на българската общност в Албания. Начело на българска парламентарна делегация Наталия Киселова посети Албания за участие в 12-ата пленарна сесия на Парламентарната асамблея за..

публикувано на 10.06.25 в 09:27

"Голямото хоро" се изви на площада пред кметството в Лион

Танцьори от над сто български фолклорни състава от 18 държави се хванаха на голямото българско хоро на Place des Terreaux пред кметството в Лион, съобщава БТА. Фолклорната инициатива "Голямото хоро" е част от програмата на пътуващия събор "На..

публикувано на 08.06.25 в 17:13