Българските политици и институции осъдиха опита за убийство на кандидата за президент на Съединените щати Доналд Тръмп.
“Дълбоко сме шокирани от yжасяващата атака над бившия президент Доналд Тръмп по време на събитие от кампанията му. Изказваме съболезнования за жертвата и пожелаваме пълно възстановяване на ранените при атаката”, се казва в позиция на външното ни министерство.
Министерският съвет също излезе с позиция: “Осъждаме категорично ужасяващата атака срещу бившия президент на САЩ Доналд Тръмп по време на неговата кандидатпрезидентска кампания. Политическото насилие е неприемливо и несъвместимо с демокрацията.”
Президентът Румен Радев изтъкна, че насилието и омразата заплашват демократичния процес и са неприемливи. “Изразявам съболезнования на народа на САЩ за невинната жертва”, написа той в социалната мрежа Х.“Всички трябва да си дадем ясна сметка, че езикът на омразата само разделя обществата ни”, заявява лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов във фейсбук профила си. Той добавя, че у нас това явление сред политиците става все по-видимо, както и че разделението между хората е опасно и няма да доведе до нищо добро.
Съпредседателят на “Продължаваме промяната” Кирил Петков подчертава, че насилието никога не може да бъде решение на политически различия.
Според съпредседателя на ДПС Делян Пеевски демокрацията е избор, а не отстрел на политическия противник.
“Политическото насилие няма място в обществото ни, особено в 21-ви век, когато сме призвани да разрешаваме различията си с диалог и уважение”, казва другият съпредседател на ДПС Джевдет Чакъров.
На 4 април президентът на България Румен Радев и кралят на Йордания Абдула II са домакини на среща на високо равнище в рамките на инициативата "Процес Акаба", насочена към въпросите на сигурността с акцент върху Балканите. Кралят на Йордания..
Министърът на външните работи Георг Георгиев разговаря с държавния секретар на САЩ Марко Рубио. Двамата се срещнаха в рамките на срещата на министрите на външните работи на НАТО в Брюксел. Георгиев и Рубио обсъдиха стратегическото партньорство..
С официална церемония на площад "Св. Александър Невски" в София президентът Румен Радев посрещна краля на Йордания Абдула Втори, който е на официално посещение у нас по покана на българския държавен глава, предаде БТА. След това Румен Радев и..
Партия “Морал, единство и чест” днес внася вот на недоверие срещу правителството, съобщи в кулоарите на Народното събрание лидерът на..
Като член на ЕС и съюзник на НАТО България е активен участник в инициативите за солидарност, които имат за цел да засилят нашите възпиращи и..