Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йона Тукусер пресъздава в картини ужасяващия глад в Бесарабия

Йона Тукусер
Снимка: БТА

Бесарабската българка Йона Тукусер ще представи тази вечер в в село Главан, Болградски район, своята изложба, посветена на глада в Бесарабия през 1946-1947 г. Картините, вдъхновени от историите на местните жители, преживели предизвикания от Съветския съюз ужасен глад, са разположени на мястото на стара мелница.

Искам да усетя атмосферата на тази трагедия именно на мястото, където всичко се е случило. Да почувствам енергията на тази земя”, казва художничката. Тя избира да покаже творбите си най-напред на своите сънародници, преди да направи това и в чужбина.

Йона Тукусер е родена през 1986 г. в българско семейство в село Главан, Одеска област, което се намира на 70 км до делтата на река Дунав в Украйна. Коренната жителка в продължение на години събира детайлни разкази на очевидци на трагедията, посещава местните архиви и изследва исторически трудове, за да ги пресъздаде в своите произведения.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Млади българи от Призрен, Косово

Нашенците в Косово все още пазят своята българска идентичност

Българската общност в Косово е малко позната на обществеността в страната ни днес. Светлина върху историческите процеси, повлияли върху тази българска диаспора дава последното допълнено издание на книгата "Българските общности в Албания и Косово...

публикувано на 15.07.25 в 12:05

Ясни са отличените в международния песенен конкурс "Любка Рондова"

Голямата награда в 15-ото издание на международния конкурс за пеене "Любка Рондова", организиран от Изпълнителната агенция за българите в чужбина е присъдена на хор "Родолюбец" от Теоретичен лицей "Христо Ботев" в село Валя Пержей, Молдова...

публикувано на 15.07.25 в 07:31
Снимка: Българско училище Рим и Флоренция

Българските училища зад граница - изследователи на историята и културата ни

"Тези училища пишат или възстановяват историята на България. Изключително ценни продукти се родиха през последните години. Това е една база, която вече може да бъде използвана от изследователите в България и в чужбина", споделя д-р Мая Падешка – член..

публикувано на 15.07.25 в 07:15