Бесарабската българка Йона Тукусер ще представи тази вечер в в село Главан, Болградски район, своята изложба, посветена на глада в Бесарабия през 1946-1947 г. Картините, вдъхновени от историите на местните жители, преживели предизвикания от Съветския съюз ужасен глад, са разположени на мястото на стара мелница.
“Искам да усетя атмосферата на тази трагедия именно на мястото, където всичко се е случило. Да почувствам енергията на тази земя”, казва художничката. Тя избира да покаже творбите си най-напред на своите сънародници, преди да направи това и в чужбина.
Йона Тукусер е родена през 1986 г. в българско семейство в село Главан, Одеска област, което се намира на 70 км до делтата на река Дунав в Украйна. Коренната жителка в продължение на години събира детайлни разкази на очевидци на трагедията, посещава местните архиви и изследва исторически трудове, за да ги пресъздаде в своите произведения.Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...