Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България поема към поредни парламентарни избори

Снимка: БТА

След като парламентарната група на партия "Има такъв народ" върна неизпълнен третия мандат за съставяне на правителство, президентът Румен Радев продължава с процедурата по назначаване на служебно правителство и насрочване на седми предсрочни парламентарни избори.

Съгласно последните промени в Конституцията президентът след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател, назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок. Президентът има силно ограничен списък от лица, измежду които може да бъде излъчен служебният министър-председател - председателя на Народното събрание, управителя или подуправителя на Българската народна банка, председателя или заместник-председателя на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.
Днес той ще разговаря с председателя на Народното събрание Рая Назарян, която е първата от списъка с потенциални служебни премиери.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Началникът на кабинета на новия вътрешен министър се оттегли от своя пост

Ивайло Иванов напусна поста началник кабинет на вътрешния министър Даниел Митов и вече не е част от екипа на вътрешното министерство. Иванов не иска да бъде повод за напрежение в обществото, съобщи пресцентърът на министерството.  Полемики..

публикувано на 20.01.25 в 12:45

Президентът Радев е поканен, но не може да отиде на клетвата на Доналд Тръмп

Няма да има представител на българската президентска институция, но разговорите на най-високо политическо ниво ще продължат. Това поясни вчера пред журналисти в Банско президентът Румен Радев, който коментира предстоящата церемония по..

публикувано на 20.01.25 в 09:05
Председателят на СДС Румен Христов

Най-голямата опасност за правителството ще дойде от Ахмед Доган, смятат в СДС

СДС, коалиционният партньор на ГЕРБ, има резерви не само към БСП, но и към "Демокрация, права и свободи" около Ахмед Доган. Според лидера на СДС и съпредседател на парламентарната група ГЕРБ-СДС Румен Христов обаче компромис е трябвало да се направи, тъй..

публикувано на 19.01.25 в 11:33