В софийския музей "Земята и хората" днес отбелязват Деня на милосърдието, учреден, за да ни напомня за жертвите на ядрените бомбардировки, тероризма и войните. По традиция в този ден в зала "Гигантски кристали" се експонира "Камък от Хирошима".
Това е гранитен къс от уличната настилка в гр. Хирошима, която се е намирала в 200 м от епицентъра на ядрения взрив на 6 август 1945 г., т.е. в зоната на най-силно поражение, в която само камъните оцеляват. По-късно част от тези късове са демонтирани и върху всеки един е изработен барелеф на японската богиня на милосърдието Каннон. През 1991 г. по инициатива на международната асоциация "Камък за мир" и с подкрепата на жители на гр. Хирошима тези каменни късове са изпратени до политическите лидери на 188 страни в света, като символ на надеждата за мир за цялото човечество.
Българският "Камък от Хирошима" е предаден в музея "Земята и хората" през 1997 г. с ангажимента всяка година "Денят на милосърдието" да бъде отбелязван по подходящ начин.
От 11:00 ч. в музея по повод годишнината ще се състои концерт с участието на японската флейтистка Кейко Танака и българската пианистка Мануела Манолова.
Вижте също:
В светската летопис на следосвобожденска България, митрополит Климент Търновски е известен като Васил Друмев – бележит книжовник и общественик, той води изключително духовен, християнски живот. За езиковедите той е сред най-ярките ревнители на..
Православната църква днес чества зачатието на Света Анна – майка на Богородица. Йоаким и Анна дълго време нямали деца, въпреки праведния си живот. Освен личната си мъка те понасяли и обществения укор, тъй като бездетието се смятало за Божие..
Православната ни църква почита на 6 декември паметта на свети Николай Чудотворец. Наричат го светецът на милосърдието, защото целият му живот бил посветен в подкрепа на бедните, страдащите, невинните и онеправданите. Словата му имали удивително..