Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължават вечерите на българската култура в Албания

Български ритми ще звучат на 12 и 17 август в Дуръс

Снимка: МВнР

Вечерите на българската култура в Албания продължават и през месец август. Първите изяви бяха през юни, когато фолклорни групи от България представиха български носии, народни танци и песни пред театър "Александър Мойсиу" в гр. Дуръс. Планирани са още два концерта във втория по население град в Албания – на 12 и 17 август 2024 г., научаваме от информация на МВнР.


Фестивалът „Вечер на българската култура“ традиционно се организира от Джейлян Демирев, дългогодишен главен художествен ръководител и хореограф на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев" в Плевен и патриот с голяма душа. От тази година подготовката на събитието се осъществява и с подкрепата на посолството на България в Тирана.

В концертите през юни на сцената в Дурас се изявиха женският танцов състав "Извор", певческата група "Белянки" от Народно читалище "Бъдеще-1926" в с. Бели Извор и Детският танцов състав "Радост" при Центъра за работа с деца в гр. Враца. Своите умения представиха още танцовата школа "Нанков", гр. Враца, танцов клуб "Фламинго Етно", гр. Бяла и смесена фолклорна група "Васильовска китка" при Народно читалище "Христо Ботев- 1941", с. Васильово. Групите бяха подготвили разнообразна програма на площада, предизвиквайки голям интерес сред местните жители и гостите на града.

Посланикът на България г-н Ивайло Киров и г-н Демирев заедно връчиха почетни плакети на отличилите се изпълнители.
Третото издание за 2024 г. на фестивала "Вечер на българската култура” гостува и в още един албански град Шияк. В концерта участваха клуб "Фламинго ЕТНО”, гр. Русе, с ръководител Величка Бистрашка, Представителният танцов състав "Хемус” към Община Враца с главен художествен ръководител Геновева Спасова и танцов клуб при НЧ "Максим Горки 1928”, с. Просена, с ръководител Величка Бистрашка.

В чест на гостите от България на централния площад в града беше организирано изложение на продукти на местни земеделци и занаятчии. Специално приветствие отправиха заместник-кметът Шпреса Доми и детската фолклорна група на Шияк. Участниците получиха и сертификати, връчени им от Асен Пачев, ръководител на секцията по публична дипломация в българското посолството в Тирана и от зам.-кмета на Шияк г-жа Доми.
Добрата организация от страна на домакините и удовлетворението на участниците и публиката са заявка за провеждането на подобни вечери в гр. Шияк и през 2025 г.
Вижте също:
Снимки: МВнР
Редактор: Весела Манчева




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Възпитаници на българското училище в Дортмунд пресъздават приказни герои

Учениците от Българското неделно училище “Св. св. Кирил и Методий” Дортмунд заедно със своите учители ще влязат в ролите на герои от български народни приказки и ще изпълнят български народни песни, съобщиха от учебното заведение. По този начин –..

публикувано на 09.11.24 в 15:44
Деси Добрева и Деси Христова

Български деца в Ирландия се включват в създаването на мюзикъл по “Червената шапчица”

Певиците Деси Добрева и Деси Христова организират три интерактивни лекции работилници за българските деца в Ирландия на тема “Мюзикълите за деца и фолклорът в тях”. Заниманията ще се състоят днес и утре в българските неделни училища “Азбука”, “Райна..

публикувано на 09.11.24 в 10:38

Защо българите и гагаузите в Молдова не подкрепиха конституционния референдум за присъединяване към ЕС?

Населеният с българи район Тараклия и Гагаузката автономна област в Република Молдова гласуваха над 90% с "не" на референдума от 20 октомври 2024 г., на който молдовските граждани трябваше да решат дали одобряват конституционни промени, позволяващи..

публикувано на 09.11.24 в 10:10