Александър Георгиев е едва 14-годишен, когато участва в първото Международното младежко биенале "Българските следи по света – с палитра, камера и слово" в Рим. Събитието, проведено през 2021/2022 г., преминава с голям успех, а картината "Четириевангелието на цар Иван Александър – царското семейство" печели първото място. Младежът е възпитаник на българското училище "Иван Станчов" в Лондон и подхожда към създаването на творбата си съвсем професионално:
Произведението на Александър е показано на изложба в италианската столица през ноември 2021 г., а половин година по-късно и в експозиция в БАН – София.
Плановете са творбата да се озове във Ватикана, но след многократни опити да се намери правилният момент това да стане, съдбата решава друго.
Неизвестна сила кара Венета Ненкова, основател на българското училище в Рим и организатор на международното биенале, да вземе картината със себе си, когато решава да посети приятели на живописния остров Св. Анастасия в Бургаския залив. И именно там, в тишината на величествените сводове на едноименната обител, произведението на Александър намира своя дом.
"Понякога нещата се случват и ти не знаеш защо, но разбираш, че така е било писано да стане. Кръгът се затвори: изображението на цар Иван Александър се прибра в манастира, изграден някога от неговите предшественици! – сподели Венета Ненкова. – Пристигането на картината на острова съвпадна и със 17-годишния юбилей от създаването на Асоциацията на българските училища в чужбина. Няма случайни срещи и случайни събития, в това съм вече убедена!" – допълва тя.
Съставил: Десислава Семковска
Снимки: aba.government.bg, Венета Ненкова
В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..
Няма информация за сериозни проблеми при гласуването в Турция, предава специалния пратеник за изборите там Мария Петрова. Масово се гласува с машини, но от малък брой хора – така тя описва вота в югоизточната ни съседка. По-голяма е активността пред..
Десетки хиляди са българите, които живеят в Аржентина. За съжаление точна статистика за техния брой не е правена, но според различни източници те варират от 50 000 до 150 000 души. Част от тях са емигранти от новата вълна, заселили се там след..