Етнически българи, посещаващи над 40 училища в Молдова, ще изучават още един час български език и литература през тази учебна година, предвижда програма на тамошното образователно министерство. Целта е сънародниците ни да усвоят добре литературния български език.
“Те съхраняват диалекта на българския език. Ние трябва да им помагаме да учат и литературния български език. Това им дава възможност да четат българска литература. Когато знаеш литературния език, по-леко ти се дава и “Под игото” на Вазов, а това води към обогатяването на езика”, казва Иван Думиника, историк с български корени, преподавател в Комратския държавен университет и ръководител на служба “Политики” в областта на междуетническите отношения в Министерството на образованието и изследванията на Молдова.
Учебната програма предвижда и една нова дисциплина – История, традиции и култура на българския народ.
Промените се "усещат във въздуха", студентите върнаха надеждата, която не е имало от години и обществото трябва да стане нормално – това са посланията от трибуната "Към какво общество се стремим", която се състоя в залата на Центъра за култура в..
Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и..
Новогодишен карнавал се състоя в центъра на Цариброд. За събитието информира мултимедийният портал на български и сръбски език ФАР. Андрияна Найденов от Туристическа организация „Цариброд“ сподели, че са се погрижили този ден да остане хубав..
Преди 6 години, в деня на Първа пролет, няколко живеещи в Брюксел българки, водени от любовта към родния фолклор и силата на корените си, решават да..
Българи и сърби от Цариброд и Пирот излязоха в подкрепа на протестиращите студенти в Сърбия, предаде БТА. "Желаем исканията на студентите да бъдат..