Сухото и горещо време не е в полза на земеделските стопани, но то помага на соларите – хората, които добиват сол край бреговете на Черно море. Солодобивът е една от най-старите дейности на хората в Поморие – Поморийските солници съществуват от V век пр. н. е. От Поморийските солници се добива сол до 1951 г., като за извозването на солта е построена нарочна железопътна линия Бургас – Поморие.
В Поморие допреди век сол е добивало буквално всяко семейство на рибарите в града, използвали я за съхранение на рибата, както и за търговия.
Заради промените, които донесе Covid пандемията, в Поморие спира да работи и последната солодобивна фирма. На фона на увеличените цени на електроенергията, солодобивът се оказва бизнес на загуба. В момента единствените действащи солници в крайморския град са част от Музея на солта в Поморие. Той е един от Стоте национални туристически обекта в България и също е единственият специализиран Музей на солта в Източна Европа.
Най-доброто време за събиране на сол от солниците в Поморие са горещите летни дни, когато капка дъжд не капва в продължение на месец – това казва в беседата си пред посетители директорът на музея Илия Кусев.
От него разбираме, че в Поморие винаги се е добивала най-хубавата и дори с полезни хранителни качества сол на Балканите, а може би и в Европа. Дори турските султани са поръчвали от поморийската сол, за да е по-вкусна храната им.
Особеното в единствените оцелели музейни солници в Поморие е, че солената вода се черпи директно от Поморийското езеро. Мястото е много посещавано, особено през топлите летни месеци.
Друг ценен ресурс на соленото езеро в Поморие е лечебната кал, както и лугата, получена в резултата на солодобива. Всичко това, в съчетание с красивата природа, заобиколеното с плажове градче, чистият въздух и запазеният автентичен рибарски дух на града, прави Поморие привлекателно място за хора с афинитет към културния туризъм.
Снимки: Гергана Манчева
Софиянци и гостите на българската столица са „привилегировани“ с планина на хвърлей разстояние от центъра на града. За по-малко от 30 минути, с помощта на кабинковия лифт „Симеоново-Алеко“ и двата седалкови лифта „Витошко лале 1“ и „Витошко лале 2“,..
Изумителна гледка се разкрива от панорамна площадка "Орлово око" в Родопите. Популярната атракция представлява платформа, която се намира на скала над село Ягодина, с надморска височина над 1500 м. Вижте още: Да се загубиш в..
В разгара на летния сезон най-желана е почивката на брега на морето, за която почти всяко българско семейство се стреми да отдели време и средства. Българското Черноморие предлага различни възможности за отдих, спортни активности,..
Есента придава специален чар на скътаното в западните родопски склонове селце Лещен. Каменните му зидове се открояват като стожер на фона..