Около 70 000 са българите, които живеят в Канада, сочат данни на българското Министерство на външните работи. Седем са българските неделни училища в страната. През изминалата 2023/2024 учебна година едно от тях - "Св. св. Кирил и Методий" във Ванкувър отбеляза своята 30-та годишнина. Стори го с редица мероприятия и с дейното участие на своите ученици.
По повод юбилея децата са нарисували свои автопортрети, вдъхновени от картини на Владимир Димитров-Майстора. Идеята за това била на техния преподавател по изобразително изкуство Христина Христозова. А на 25 май се е провел и концерт, на който са гостували и бивши възпитаници на школото.
Българчетата от Ванкувър събират снимки и правят интервюта с бивши възпитаници на училището, които ще станат част от филм, посветен на 30-годишнината от основаването му. Близо 90 човека са се включвали в дейността на школото досега – кой като учител, кой като администратор.
"За тази задача имаме подкрепата на Генералното консулство в Торонто, в лицето на генералния консул на страната ни там – г-жа Велислава Панова. Получихме финансиране от България и събрахме интервютата, като филмът ще бъде по-голям отколкото очаквахме. Ще е около час, при условие, че много от материалите в него са изрязани."
Госпожа Алексиева увери, че той ще бъде излъчен на откриването на новата учебната година на 14 септември, с което ще увенчае подобаващо отбелязването на тази важна за образователното средище и българската общност годишнина.
Първите си стъпки училището прави през 1993 година, когато в една от гимназиите в канадския град Бърнаби, всяка събота започват занимания по български език.
В периода на 1997 – 1998 г. дейността на школото е преустановена, а от 1999 г. то отново приема ученици под ръководството на Здравка Славенова, като заниманията на децата се провеждат в обществени библиотеки и църкви.
През август 2001 г., по идея на друга сънародничка – Виолета Дечева, е създадено Българското дружество Bulgarian-Canadian Society of British Columbia, под чиято шапка е училището. С кратко прекъсване така то съществува до 2009 г., когато започва работа по програмата на МОН "Роден език и култура зад граница", под ръководството на Виктор Неделчев. От 2022 година негов директор е Калина Рангелова-Георгиева.
Броят на учениците в школото е горе-долу един и същ – обяснява ни г-жа Алексиева и уточнява:
"Миналата учебна година бяха около 60 ученика. През годините имаше различни вълни на емигранти, които идваха към Канада. 90-те години беше най-голямата емигрантска вълна, която продължи до влизането на България в ЕС. В началото всички деца в училището бяха от бракове между двама българи и бяха родени в България. По-късно започнаха да са от смесени семейства, а днес в 1. клас почти нямаме българчета, родени в България. Това е интересно и радващо, защото за мен е впечатляващ фактът, че това училище продължава своята мисия, когато децата дори вкъщи не говорят български. Явно съществува нужда от това да знаят за своите корени."
Ваня Алексиева признава, че в някои периоди от годината забелязва значителна промяна в мотивацията на учениците да се включват в съботните занятия.
"Разбира се, много зависи от семейството, но като дългогодишен учител в училището аз бих казала, че мога да забележа, когато баба е дошла да помага в грижите примерно и е живяла цяла зима или няколко месеца със семейството. Детето моментално започва да чете по-добре и да разказва и запомня уроците. След лятната ваканция пък разказват интересни случки и преживявания от България."
За други обаче, които не говорят добре български и им е трудно да го усвоят, в школото се стараят да осигурят максимално приятно прекарано време в часовете:
"Всяка събота, освен че учим уроци, играем навън на "Бързи-смели-сръчни". Осигуряваме на децата т.нар. горещ обяд, който се поръчва седмица за седмица и включва пица, суши и други ястия. Това го използваме като мотивация за децата – да дойдат на училище, да си напишат каквото пишем или учим в час, защото скоро ще дойде обедът и той ще е пица."
Пожелаваме успех на учениците, които и през тази година ще прекрачат прага на школото!
Снимки: Училище "Св. св. Кирил и Методий" във ВанкувърНеформална среща на българската професионална общност в Ню Йорк, САЩ, ще се проведе тази вечер от 18.00 часа местно време. Събитието, организирано от Българската професионална мрежа (NYC Bulgarian Professionals Network) ще се проведе на адрес..
Македонски българи в САЩ призоваха директора на Народния театър "Иван Вазов" Васил Василев да свали премиерата на пиесата "Оръжията и човекът" от Бърнард Шоу, предаде БГНЕС. Македоно-българската фондация "Гоце Делчев" изпрати писмо до..
Среща на представители от четири клуба на Македонската патриотична организация (МПО) в САЩ и Канада – "Пирин" - Чикаго, "Бистрица" - Синсинати, "Тодор Александров" - Йънгстаун и "Дамян Груев" – Индианаполис, се състоя в Индианаполис. Това съобщи..