В ивайловградското село Хухла за 26-ти пореден път се провежда културният фестивал "Мистериите на Хухла-2024". До 23 септември три етноса – българи, гърци и турци се събират на площада на Ивайловград под мотото "Човечност без граници". Вдъхновител и организатор е журналистът, писател и общественик Иван Бунков, със съдействието на фондация "Хохла", Община Ивайловград и читалище "Обединение" в Кърджали.
На фестивала видни майстори на перото представят творбите си в литературното четене "По древната вода на мойта Арда…".Българската страна е представена от Петя Цонева, първи носител на наградата на името на Ивайло Балабанов, учредена от община Ивайловград, Александър Секулов, драматург, поет и романист, Бойко Ламбовски – поет, преводач, и журналист, и други автори от страната.
От Истанбул ще пристигне и родената в Момчилград Кадрие Джесур, превеждала на турски език видни български поети. Тя е главен редактор на двуезичното литературното списание "Небет тепе" в Пловдив. В Амфитеатъра на връх Св. Илия над селото музиканти ще изнесат концерт под диригентската палка на маестро Георги Андреев. Ще свири Симфоничният оркестър - Враца със солисти на Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев" исъс специалното участие на виртуози-инструменталисти от София, Истанбул и Солун. Сред тях са носителят на "Грами", майсторът на кавала Недялко Недялков, който е част от ОНМ на БНР, и Хакан Гюнгюр със струнен инструмент, произхождащ от старата египетска арфа.
На Ивайловградския площад се изявяват и любителски състави от поречието на трансграничните Арда, Тунджа и Марица. Сред тях са танцов състав "Свиленче" от Свиленград, групата "Зейбеклер" за турски народни танци от Момчилград, формацията за традиционни танци "Акритес" от съседния Александруполис. В края на изпълненията жители и гости на Хухла ще се заловят на общо балканско хоро.
В рамките на събитието е и изложба от автентични тракийски носии от филма "Капитан Петко Войвода", ще бъде представена и книгата на Калина Копринкова "Хухла, минало и настояще". Програмата на тридневния културен празник допълват излети до сакрални места, а в края е връчването на наградата "Почетен селянин".
Снимки: предоставени от организаторите, Община Ивайловград, БТАЧетвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София. Биеналето, както и в предишни негови издания, няма тема. “Целта е да се даде възможност на..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш..
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София...