Изложбата “Петър Берон. 200 години от издаването на Рибен буквар” се открива тази вечер в Българския културен институт в Рим, съобщиха от институцията в италианската столица. Събитието е включено в програмата за отбелязване на 155-ата годишнина от създаването на Българската академия на науките.
Петър Берон е един от най-образованите българи за времето си, който пръв обръща поглед към новото европейско образование като залог за бързото и успешно развитие на зараждащото се новобългарско общество.
На четиринайсет табла са изложени Предисловието и отделните раздели на Буквара, най-ранните отзиви за него, както и предшествениците и следовниците на тази уникална за българското учебно дело книга. В експозицията е включена също информация за Петър Берон като учен, просветен деец и дарител.
Екпозицията, подготвена от Централната библиотека на Българската академия на науките, представя първото издание на “Буквар с различни поучения” от 1824 г., станал известен със заглавието “Рибен буквар”, както и неговите издания от 1847 г. и 1850 г.Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...