В сградата на посолството на Република Албания в София се състоя приятелска среща между посланика г-жа Инид Мило със студентите и преподавателите по албански език от Катедрата по балканистика на СУ "Свети Климент Охридски", както и членове на албанската общност в България. Срещата, в края на миналата седмица, бе в рамките на дейностите по повод 80-ата годишнина от Освобождението на Албания, която съвпада и с 15-ата годишнина от членството на Албания в НАТО и обявяването на 2024 г. за Година на албанския език.
В речта си пред гостите посланик Инид Мило се спря на приоритетите на външната политика на страната като част от НАТО и кандидат за член на ЕС, като не пропусна да отправи и благодарност към преподавателите по албански език проф. д-р Русана Бейлери и проф. д-р Екатерина Търпоманова за упорития труд, който са положили за да поддържат жив интереса към албанския език, културата и историята на Албания в България.
Срещата продължи с приятен разговор, в който се включиха и студентите, които демонстрираха езиковите си умения и знания за Албания и изразиха много интересни мнения, свързани с темата на срещата.
Гостите имаха възможността да се запознаят по-обширно с историята на Албания чрез филма "Смъртта на коня", заснет през 1992 г. от режисьора Саимир Кумбаро. Това е първият албански филм, който подчертава негативните аспекти на комунистическата система в албанското общество. Той е едно от най-реалистичните отражения на политическото преследване по време на диктатурата на пролетариата в Албания. За студентите това бе един интересен филм, благодарение на който успяха да се докоснат до стара Албания от комунистическите години и да я сравнят с днешна Албания, която е вече променена и различна. След филма студентите допълниха впечатления и знания за историята на балканската държава, разглеждайки изложбата "Албанската съпротива през Втората световна война".
Това събитие послужи като платформа за обмен между младежите и Посолството и като възможност за насърчаване на връзките между двете страни. Защото именно тези млади хора са нашите бъдещи посланици, които ще поддържат отношенията между България и Албания.
Текст и снимки: Костандина БелоШансовете кандидатурата на “БСП – Обединена левица” за председател на Народното събрание да бъде подкрепена са големи, тъй като първите две политически политически сили не могат да се разберат, заяви Румен Гечев, член на Националния съвет на БСП..
ГЕРБ ще се опита да намери път за мнозинство за съставяне на правителство през формулиране на общи цели, каза пред БНР зам.-председателят на партията Даниел Митов. Според депутата опитите да бъде създаден санитарен кордон около “ДПС – Ново начало”..
На 10 ноември 1989 г. пленум на Централния комитет на Българската комунистическа партия сваля от власт своя генерален секретар и председател на Държавния съвет Тодор Живков. Така започва символичното начало на прехода от еднопартийна система към..
Велико Търново е градът с най-много културно-исторически забележителности в България. Няма човек у нас, който да не се вълнува когато стъпи в Старата..
Българи от 18 държави, 34 училища зад граница и 8 български лектори от университети в чужбина са участниците в първата година на Националната..
Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане два законопроекта в изпълнение на ангажиментите на страната по Националния план за..