Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Технологичен гигант от Тайван иска да строи завод край Пловдив

Росен Карадимов
Снимка: БГНЕС

Тайвански технологичен гигант преговаря за изграждането на голяма производствена база на територията на Тракия икономическа зона край Пловдив. Това съобщи министърът  на иновациите и растежа Росен Карадимов, който се запозна с хода на строителството на няколко големи предприятия в района и инфраструктурата към тях, предаде кореспондентката на БНР Кремена Данева.

Според БГНЕС, става въпрос за компания за производство на чипове и полупроводници, която държи голяма част от пазара. По думите на министъра, инвестицията е за милиарди. Предстои сформирането на междуведомствена група, която да подпомага инвеститора.

Карадимов посочи, че от началото на годината на територията на Тракия икономическа зона са привлечени инвестиции за половин милиард лева, като за изграждането на довеждащата инфраструктурата държавата е подкрепила общините с близо 7 милиона лева.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Министерството на финансите представи проектобюджета за 2025 г.

Министерството на финансите публикува проектобюджет за 2025-а и структурния план до 2028-ма. До 6,4 млрд. лв. (3,3 млрд. евро) е планираният дефицит за 2025 г., което е 3% от БВП. Разходната част няма да надвишава 40 ва сто от БВП. В..

публикувано на 19.02.25 в 09:05

4% от БВП се падат на аграрния сектор

Селското стопанство в България запазва стабилността си като осигурява заетост на 6% от населението и формира около 4% от БВП. Това показват актуални данни за състоянието на сектора, представени от министъра на земеделието Георги Тахов на..

публикувано на 18.02.25 в 15:10
Ивайло Вълчев, Ирина Недева и Андрей Ковачев

Конкурентноспособността е ключова тема в ЕП според български евродепутати

По време на последната сесия на Европейския парламент в Страсбург бяха представени най-важните параметри в бюджета на ЕС за следващите седем години, изключително сложна процедура, която изисква пълно съгласие между държавите-членки, и е допълнително..

публикувано на 17.02.25 в 11:10