Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като изложба в Националния етнографски музей в София. Дома на европейската история в Брюксел е инициатор на изложбата "Fake (f)or Real – Истина или лъжа. История на подправянията и фалшификациите", а след престоя си в София (до 20.10 т.г.) тя ще бъде показана и пред унгарската публика.
От експонатите разбираме, че примерите за фалшиви новини и дезинформация съвсем не са от вчера. Тук може да се види отпечатана статия, която обяснява, че е намерена ваксина срещу аутизма. Има и поредица от измислени факти, свързани с личността на британската принцеса Даяна.
Всичко в изложбата е представено интерактивно, филми показват премълчани истории и примери на интернационалната пропаганда. Посетителят става част от играта "Истина или лъжа“, като участва в експерименти и тестове, които му помагат да разграничи оригиналите от фалшификатите. Не липсват и примери за фалшиви маркови стоки, с каквито се е сблъсквал всеки съвременен европейски гражданин.
И ако досегът до лъжлива информация или некачествени стоки може да нанесе краткотрайна вреда на някого, то фалшифицирането на обекти от културното и историческо наследство, нанася големи имуществени вреди на държавата, от която те произлизат. И това не е национален, регионален или европейски, а глобален проблем.
Фалшифицирането на предмети с историческа и културна стойност в България не е от вчера, но с напредването на технологиите фалшификатите се множат, а търговците стават още по-дръзки.
"Не може върху фалшификати да се гради история, влиянието на фалшифицираните древни монети и други предмети "замърсяват" науката“ – казва проф. Иля Прокопов, водещ експерт в световен мащаб в областта на фалшифицираните антични и средновековни ценности. Той бе сред участниците в специализирана дискусия по темата в Етнографския музей в София:
"Разбира се, че сме печално известни с това, че произвеждаме огромни количества фалшификати и замърсяваме световната мрежа, науката и всичко, свързано с античното наследство. Но по-лошото е, че изнасяме истински ценности, които после няма как да си върнем. И да искаме обратно нещо, то трябва да бъде документирано и да бъде ясно идентифицирано от някакъв държавен, общински или друг институт – ние нямаме такива неща. Например, от колегите от Британския музей и служители в Кралските пощи беше задържана огромна пратка, изпратиха снимки и се видя, че това са ценни неща директно от България. Не ми разрешиха да отида, с представител на министерството, да ги видим, да си дадем становището и евентуално да ги вземем. Подобен случай имаме и от Франкфурт. Това само показва, че от години има практика за износ на антики. А тези неща, освен научна, имат и финансова стойност, те са наше богатство с висока художествена стойност, това е ресурс на държавата."
Хората не знаят колко големи са загубите от липсата на мерки за пресичане на контрабандните канали за износ на антики, намерени у нас, категоричен е ученият, но и няма измерители, които да посочат вкакъв размер са загубите.
Проф. Иля Прокопов подчертава, че учените, които работят в сферата на идентифициране и опазване на материалното културно наследство от нашите земи са много малко на брой. Освен това зад тях не стои никаква държавна агенция или институция, работят изцяло на проектни и доброволни начала. "Ние сега получаваме помощ по чуждестранни проекти и фондации, но у нас всичко става трудно. От нас зависи да поставим темата отворена за дискусия и призовавам повече хора да се включат, защото става въпрос не само за парични загуби, за морално-етични теми, а и за спасяване на материална памет, която имаме“ – смята проф. Прокопов:
"Никога не може видът на един фалшификат да бъде толкова красив, като оригинала. Най-важното е, че ние не можем да повторим дословно технологията, колкото и да се стараем – времето е различно, въздухът е различен, излъчването на земята…всичко е различно. Но ние трябва да се опитаме да се аргументираме – кое и как трябва да бъде отчетено при даване на официално мнение, от морална и етична гледна точка. Но за да има регламент – кое е фалшиво и кое оригинал – трябва да се намеси голяма сила, а такава е държавата или някоя много могъща фондация“ – посочи ученият по време на специализираната дискусия в София.
Снимки: БТА, Национален етнографски музей - nembg.com
Първата модерна за времето си Коледа се празнува в България през 1879 г. Тя е по европейски образец - с елха, зимни кънки и подаръци. Тогава Младият Александър Батенберг, едва станал български княз, се заема да модернизира страната във всяко едно..
Българската православна църква почита днес свети Наум Охридски. Наум е средновековен български учен и книжовник, роден около 830 г. и починал на 23 декември 910 г. Той бил от благороден произход, но оставил всичко и последвал славянските равноапостоли св...
В светската летопис на следосвобожденска България, митрополит Климент Търновски е известен като Васил Друмев – бележит книжовник и общественик, той води изключително духовен, християнски живот. За езиковедите той е сред най-ярките ревнители на..
На 9 януари Православната църква чества свети мъченик Полиевкт, свети Петър, епископ Севастийски, преподобни Евстратий, свети пророк Самей...
На 10 януари Православната църква чества св. Григорий епископ Нисийски, преподобни Дометиан епископ Мелитински, свети Маркиан, свети Теофан..
Прожекция на документалния филм на журналистката Милена Милотинова "Само защото бяха българи" се състоя в София и припомни събитията от т.нар...