Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласуването зад граница приключи

Снимка: МВнР

В 05:00 часа българско време, на 28 октомври, изборният ден зад граница приключи по Западното крайбрежие на САЩ и Канада. В САЩ бяха разкрити 53 секции, а в Канада - 15.

По информация на дипломатическите и консулските ни представителства, всички избирателни секции по света вече успешно са приключили работа и са предали своите резултати. При обработени 97,22% от протоколите на секционните избирателни комисии, правото си на вот в чужбина са упражнили 146 952 души, съобщи МВнР.


Българските граждани имаха възможност да гласуват от Западното крайбрежие на САЩ и Канада до Токио в Япония, Сингапур и Оукланд в Нова Зеландия, от Тромсьо на север в Норвегия, до Република Южна Африка.

С активното съдействие на служителите и структурите на Външно министерство зад граница и българските организации в чужбина, сънародниците ни успяха да гласуват без затруднения в общо 719 секции в 57 държави, като най-голям брой от тях бяха разкрити в Европа.
По информация на кореспондента на БНР в Чикаго Елена Цанева, 445 наши сънародници, живеещи в района на Чикаго са гласували в секцията в Маунт Проспект, а 282-ма от тях са предпочели машинния вот. Най-много гласове са пуснати за "Възраждане", следвани от "ПП-ДБ“, а на трето място е партия "Величие".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Йоана Петрова/Българското училище „АзБуки” във Фрайбург

Малките артисти от Българското училище “АзБуки” във Фрайбург излизат на голяма сцена

Децата от театралния клуб към Българското училище "АзБуки" в германския град Фрайбург ще изнесат първото си представление на голяма сцена, съобщава БТА. Те ще представят спектакъла "Шантавия до шия" на 26 юли от 11,00 ч. местно време на адрес..

публикувано на 24.07.25 в 17:49
Снимка: Ваня Попова/ Личен архив

Българи в Торонто ще изработват изделия от епоксидна смола

Творческа седянка за изработване на изделия от епоксидна смола ще се състои в залата на Македоно-българската източноправославна църква “Св. св. Кирил и Методий” в Торонто, информира БТА. “На 27 юли от 13,30 ч. местно време отново ще изработваме..

публикувано на 24.07.25 в 16:35

Културните сдружения на българите в чужбина се обединяват в асоциация

На 29 юли 2025 г. в сградата на Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ) ще се проведе учредително събрание на бъдещата Асоциация на българските културни сдружения в чужбина. Инициативата има за цел да обедини културните организации на..

публикувано на 24.07.25 в 15:10