След като за седми пореден път, в рамките на три години, България направи своя избор за народни представители, резултатите от вота осветлиха някои задкулисни игри. Една дребна на пръв поглед подробност при отчитането на гласовете за партия "Величие", на която не достигнаха 0,01%, за да мине 4-процентовата бариера и да влезе в парламента, повдигна въпроса за манипулацията на изборните резултати. В търсене на истината, екип на БНТ, след като изгледа стотици записи от видеонаблюдението в избирателните секции, показа кадри с членове на СИК как подправят протоколите от гласуването.
"Въпросът тук не се свежда до една или друга политическа формация – отбеляза пред БНР журналистката Милена Кирова, която представи в репортаж по обществената телевизия видяното от записите. – Така както ние показваме, че "Величие" са пострадали, така и най-големите партии може да бъдат потърпевши при "пренасяне" на гласове към друга партия. Тук говорим за принципи. Обществото вече има голяма нетърпимост към нарушаването им, защото ходим непрекъснато на избори, харчим всеки път над сто милиона лева. Вече станаха над 700 млн. само за предсрочни избори и ако добавим и разходите за редовния вот стават 1 млрд. – това не са никак малко пари, при условие, че в България няма дори детска болница."
Шансовете за съставяне на редовно правителство от политическото представителство в новоизбрания парламент намаляват и като че ли погледите вече се отправят към нов предсрочен вот. Като първа политическа сила ГЕРБ постави категорични условия, че може да направи единствено компромис за избора на министър председател и то само при първия мандат. По отношение на вота, вече няколко политически формации направиха изявления за касирането му. МЕЧ и Алианс за права и свободи се обявиха за пълно касиране, докато ИТН настояват за частично анулиране в секциите, където са установени нарушенията. ПП-ДБ и "Възраждане" настояват за повторно преброяване, докато ГЕРБ искат първо да бъде избран председател на новоизбраното Народно събрание и то от тяхната листа. От своя страна президентът Румен Радев заяви, че ще свика 51-вия парламент на 11 ноември. Запитан дали ще сезира Конституционния съд той изтъкна, че неговите действия зависят от стъпките, които ще предприемат партиите. По думите на Радев, укрепването на парламентаризма е пряка отговорност на политическите партии и доверието в парламента зависи от техните действия в подкрепа на честността на вота.
За да бъдат касирани изборите, са нужни 48 подписа на народни представители, въпросът е обаче дали на поредните нови избори резултатите няма да бъдат манипулирани. Защото коренът на проблема остава. В този смисъл интересен въпрос зададе бившият служебен министър на вътрешните работи Иван Демерджиев – защо началници на районни управления на МВР са били принуждавани да излизат в отпуск преди изборите, а впоследствие се оказва, че "в тези райони една политическа сила има значителни резултати":
"Ако самото Народно събрание е конституирано по един порочен начин вследствие на купища изборни престъпления и правонарушения, то няма как обществото да има доверие в неговата работа – отбеляза Демерджиев, в интервю за БНР. – Няма как обществото да има доверие в хората, които самото Народно събрание оттам насетне ще излъчи и ще попълни други органи с тях. Видяхме в ефир как се променят резултати по бюлетини. Видяхме и разбрахме как е отчитана флаш паметта на машините. Това е недвусмислено установено и трябва да има своите последици. Трябва да има следващи действия от всички институции, които са компетентни да вземат отношение по този въпрос. Аз съм убеден, че голяма част от тези практики ще бъдат изобличени. Институциите неминуемо ще бъдат принудени да предприемат определени действия или поне тези от тях, които са запазили някаква част от своята независимост, колкото и да е малка."
По думите на политолога Георги Киряков, още от първите демократични избори (1990 г.) е имало случаи на манипулации с бюлетините. Настоящата политическа ситуация залага на карта българската демокрация, предупреди анализаторът и прогнозира, че дори и да се състави правителство от новоизбрания парламент, то няма да бъде трайно:
"Ако се конструира някакво мнозинство, то няма да е стабилно, то ще е временно. То ще е до промяна на политическата ситуация. А промяната е ако има касиране да влезе примерно "Величие" и да се види тогава какво ще се прави. Но ако няма радикална промяна на политическата ситуация, ще има избори до безкрай."
Използвани са интервюта на Стефан Кунчев, Снежана Иванова и Георги Налбантов, БНР-"Хоризонт")
Снимки: БГНЕС, БНТ, личен архив
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви в кулоарите на Народното събрание, че очаква през следващата седмица да бъде избран парламентарен председател. Той коментира, че е подписал основните искания на “Продължаваме промяната – Демократична България” за..
Народните представители направиха трети неуспешен опит да изберат свой председател. Политическите сили отново издигнаха пет кандидатури – от тях само “Има такъв народ” смени своето предложение, номинирайки най-възрастния депутат и свой член Силви..
"БСП-Обединена левица" и "Възраждане" са събрали 55 подписа за сезиране на Конституционния съд за връщане на правата на президента за съставянето на служебните кабинети. Това каза Борислав Гуцанов от "БСП-Обединена левица" на съвместен брифинг с..
На четиристранна среща на вътрешните министри на България, Унгария, Австрия и Румъния, която се проведе на 22 ноември в Будапеща, стана ясно, че Австрия..
Икономическият и социален съвет на Република България остро критикува внесения в Народното събрание законопроект на “Възраждане” за регистрация на..
Президентът Румен Радев пристигна на официално посещение във Виетнам. Това е първата визита на чуждестранен държавен глава след встъпването в длъжност..